Kto powinien zrezygnować z glutenu?

Kto powinien zrezygnować z glutenu?

Jeszcze do niedawna wydawało się, że dieta bezglutenowa to rozwiązanie jedynie dla osób chorujących na celiakię. Okazuje się jednak, że w dzisiejszych czasach występuje więcej schorzeń, które wymagają zastosowania się do restrykcyjnych zasad panujących w diecie wykluczającej gluten. Sprawdźmy w jakich sytuacjach należy przestrzegać takiej diety i czy istnieje dieta bezglutenowa na odchudzanie? 

Celiakia – co jeść na diecie bezglutenowej

Najpoważniejszą chorobą wykluczającą spożywanie glutenu jest celiakia, która ma podłoże autoimmunologiczne. W reakcji na zjedzenie posiłku zawierającego gluten, organizm zaczyna atakować kosmki jelitowe, które ulegają zniszczeniu, a spożywane potrawy i składniki mineralne nie są tak efektywnie wchłanianie, jak w przypadku osób zdrowych. Wielu pacjentów, dla których dieta bezglutenowa to jedyny sposób na normalne funkcjonowanie, zastanawia się, co jeść, żeby nie dopuścić do rozwoju choroby. Wykluczone są oczywiście produkty zawierające ziarna pszenicy, żyta, owsa oraz jęczmienia. Zboża te wykazują dużą zawartość glutenu, należy więc zastąpić je wypiekami kukurydzianymi, z mąki ryżowej czy gryczanej. Wymogi zdrowego żywienia nakazuje też rezygnację z tradycyjnych makaronów, ciastek oraz kaszy jęczmiennej.

Co jeść stosując dietę bezglutenową? Bez żadnych obaw możemy spożywać kaszę jaglaną, mąkę sojową, soczewicę, siemię lniane oraz wszystkie produkty glutenowe, które zostały odpowiednio przetworzone. Szukając w sklepie artykułów niezawierających tego składnika, kierujmy się symbolem przekreślonego kłosa, umieszczonego na opakowaniu, a zyskamy pewność, że dany produkt jest bezpieczny.

Dieta bezglutenowa w chorobach tarczycy

Autoagresywne reakcje po spożyciu glutenu występują jednak nie tylko w przebiegu celiakii. Badania dowodzą, że również osoby cierpiące na choroby tarczycy powinny stosować dietę oraz produkty bezblutenowe – nie tylko w celu odchudzania, ale także poprawienia ogólnych wyników. Jest to szczególnie istotne w przypadku choroby Hashimoto, czyli przewlekłego zapalenia tarczycy, w czasie którego spożycie glutenu pobudza organizm do produkcji przeciwciał. Dieta bezglutenowa stosowana w tym schorzeniu ma jeszcze jedną zaletę – przyspiesza odchudzanie, które jest niezwykle ważne przy zaburzeniach funkcjonowania tarczycy – chorzy cierpiący na niedoczynność często tyją bez wyraźnej przyczyny, nawet stosując katorżniczą dietę i uprawiając sport. Dieta bezglutenowa usprawnia odchudzanie, pozwalając choremu pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Jaki wpływ ma dieta bezglutenowa na odchudzanie?

Na fali zainteresowania dietą bezglutenową coraz bardziej popularne stało się wykluczanie tego składnika w celach uzyskania szczupłej sylwetki. Dietetycy już od dawna przekonują, że nadmierne spożywanie pszennego pieczywa może powodować tycie i zatrzymywanie wody w organizmie. Osoby stosujące dietę bezglutenową przyznają zgodnie, że w ciągu 2 pierwszych tygodni schudły nawet 3-5 kilogramów. Jaki dokładnie wpływ ma dieta bezglutenowa na odchudzanie? Jak wskazują dietetycy, produkty zawierające gluten podnoszą poziom cukru we krwi, co skutkuje zwiększonym wydzielaniem insuliny oraz pojawianiem się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Jeszcze do niedawna uważało się, że produkty pszenne powinny znajdować się u podstaw piramidy zdrowego żywienia – dzisiaj dietetycy wiedzą już, że stosowanie się do tej zasady przyspiesza pojawianie się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha. Jeśli więc nie możemy schudnąć i zastanawiamy się co jeść – dieta bezglutenowa pozwoli szybko uzyskać widoczne efekty.

Dodaj komentarz