Rodzaje staników i ich zastosowanie

Rodzaje staników i ich zastosowanie

Push up, bardotka, plunge, biustonosz usztywniany, miękki, bezszwowy. Każda kobieta lepiej lub bardziej zna te terminy. Ale czy każda byłaby w stanie powiedzieć, co one oznaczają? Czy kupując biustonosz, zastanawiamy się w ogóle nad tym, jaki model przymierzamy i czy pasuje on naszym piersiom czy też decyzję podejmujemy intuicyjnie? Świat bielizny jest ogromny, dlatego warto poznawać go stopniowo i po kawałeczku.

Terminologia to w przypadku biustonoszy sprawa niekiedy czysto umowna. Oczywiście push up jest push up’em bo ma wewnętrzne, wypełnione silikonem albo poduszeczkami kieszonki, a model usztywniany to taki, którego miseczki w całości wykonane zostały z gąbeczki, jednak w dużej większości przypadków definicje modeli staników są bardzo niejasne i raczej wprowadzają zamieszanie, aniżeli cokolwiek wyjaśniają. Oczywiście wiedza jest czymś jak najbardziej pozytywnym, a jej systematyzacja to sprawa bardzo przydatna, dlatego i ja postanowiłam się pokusić o krótką klasyfikację.

Staniki można dzielić na wiele różnych sposobów. Jedna z częściej stosowanych klasyfikacji jako punkt odniesienia bierze stopień zabudowania miseczki. Zgodnie z tym podziałem, możemy wyróżnić krój full cup, czyli biustonosz mocno zabudowany, z wysokim mostkiem oraz half cup – biustonosz o niskozabudowanych miseczkach. Niektórzy do tej klasyfikacji dorzucają jeszcze balkonetkę zwaną też demi cup, której cechami oprócz średniego zabudowania miałyby być: poziome cięcie miski, lekkie usztywnienie, dość wysoki mostek i długie, zbierające biust do środka fiszbiny. Jak widać definicja ta jest dość nieścisła i, w związku z tym, że każdy dorzuca do niej coś od siebie, mocno nieprzydatna. Jeżeli mówimy już o poziomie i rodzaju wycięcia miski warto zatrzymać się na moment przy biustonoszu typu plunge. Co to takiego ten plunge? To fason, który charakteryzuje się przede wszystkim mocnym wycięciem miseczki, co pozwala na swobodne noszenie głębokich dekoltów w kształcie litery V oraz obecnością odpowiednio wyprofilowanych fiszbin, które zbierają biust do środka dając efekt kuszącej dolinki.

W różnego rodzaju typologiach pod uwagę brany jest również rodzaj cięcia. I tak wyróżnić możemy cięcie poziome, pionowe, ukośne i mieszane miseczki oraz brak jakiegokolwiek cięcia, które dotyczy modelów bezszwowych, formowanych termicznie. Wreszcie, podział biustonoszy ze względu na ogólny, wizualny efekt. Oprócz wspomnianych przeze mnie push up’a, którego celem jest podnoszenie, wypychanie do góry i powiększanie biustu oraz biustonosza usztywnianego możemy w tek grupie wyróżnić: model półusztywniany, w którym dolna część miseczki jest usztywniona pianką, natomiast górna wykonana jest z koronki, tiulu, siateczki bądź mikrofibry; model miękki – w całości skrojony z materiału, najczęściej na fiszbinach; bardotka czyli fason z niezabudowanymi miseczkami i szeroko rozstawionymi, odpinanymi ramiączkami, biustonosz sportowy – miękki, podobny do topu i idealny do uprawiania sportu; minimizer czyli stanik, którego odpowiednia konstrukcja pozwala na zmniejszenie rozmiaru biustu nawet o rozmiar.

Podziały i rodzaje biustonoszy, które tutaj przedstawiłam to tak naprawdę tylko niewielki fragment stanikokosmosu. Myślę jednak, ze jeśli zaczynać to zaczynać od podstaw, ale solidnych.

Dodaj komentarz