Wypadki w miejscu pracy – z czego wynikają?

Wypadki w miejscu pracy – z czego wynikają?

Wypadki w miejscu pracy niekiedy są po prostu zdarzeniami losowymi, którym mimo najlepszych chęci nie dałoby się w żaden sposób zapobiec. W wielu przypadkach jest jednak inaczej i uniknięcie nieszczęśliwego zdarzenia (lub przynajmniej ograniczenie jego skutków do absolutnego minimum) byłoby możliwe, gdyby odpowiednio wcześniej podjęto właściwe kroki. W takim razie z czego wynikają wypadki w miejscu pracy?

Brak odpowiedniego wyposażenia ochronnego

Nawet, jeśli na stanie firmy znajduje się wyposażenie ochronne dla pracowników (przede wszystkim chodzi tutaj o pracowników fizycznych, którzy są najbardziej narażeni na wypadki w miejscu pracy), to bywa, że jest ono niskiej jakości, uszkodzone bądź już po prostu zużyte. To z kolei może doprowadzić do sytuacji, w której dochodzi do zmiażdżenia stopy, przecięcia rękawic i zranienia dłoni czy przemoknięcia kurtki. Nie są to nieprawdopodobne zdarzenia, a mogą one mieć poważne konsekwencje zarówno bezpośrednio dla pracowników, którzy narażają swoje zdrowie, jak i dla firmy.

Podstawą jest wytrzymały, nieuszkodzony ubiór roboczy. Bardzo ważne są między innymi rękawice robocze, biorąc pod uwagę, że lwia część pracy z reguły odbywa się przy pomocy dłoni. Dłoni, które są bardzo wrażliwymi częściami ciała, a mogą być narażone między innymi na wysokie lub niskie temperatury, iskry, kontakt z substancjami żrącymi i nie tylko. Warto wiedzieć, że rękawice robocze występują w wielu rodzajach – dostępne są m.in. specjalne rękawice zabezpieczające przed uderzeniem młotkiem.

Zawsze należy pamiętać o tym, aby rodzaj wyposażenia ochronnego dopasować po pierwsze do pełnionego stanowiska, a po drugie do warunków pracy. Przykładowo, w zimę wyposażenie ochronne powinno być dodatkowo ocieplane, tak aby nie narazić pracowników na zachorowania i odmrożenia. Ubrania ochronne warto regularnie wymieniać, szczególnie jeśli zaczynają tracić swoje właściwości uchronne bądź uległy choćby minimalnemu uszkodzeniu.

Niedostateczne przeszkolenie pracowników

Jeden dzień czy nawet kilka dni to zazwyczaj zbyt krótko, aby do perfekcji opanować jakąś czynność wymagającą dużej dokładności. Szczególnie, jeśli konsekwencje popełnienia błędu mogą być bardzo poważne. Dlatego też należy zawsze zadbać o to, aby poświęcić na szkolenie pracowników i ich późniejszy nadzór odpowiednią ilość czasu.

Jest mało prawdopodobne, aby pracownik nie popełnił kiedykolwiek jakiegokolwiek błędu, zwłaszcza na początku swojej pracy. Dzięki fachowemu, szczegółowemu szkoleniu można natomiast zredukować ilość błędów i zmniejszyć prawdopodobieństwo, że pomyłka będzie miała opłakane skutki.

Dodaj komentarz