Mleko w diecie przedszkolaka

Mleko w diecie przedszkolaka

Dieta przedszkolaka powinna uwzględniać wszystkie grupy produktów spożywczych. Przy jej komponowaniu ważne jest jednak również to, aby zachowane były ich właściwe proporcję. Dziecko, które ma już za sobą trzecie urodziny, nadal się przecież rozwija, a bez odpowiedniego żywienia nie ma mowy o jego właściwym funkcjonowaniu.

Znaczenie nabiału w diecie przedszkolaka

Jednym z poważniejszych dylematów, z jakimi muszą się borykać rodzice maluchów jest ten, który wiąże się z rolą nabiału w diecie ich dziecka. Czy mleko dla przedszkolaka naprawdę jest tak ważne? A może rację mają osoby uważające, że jego rola jest przereklamowana?
O tym, że nie powinno się rezygnować ani z mleka, ani z nabiału, przesądza kilka czynników. Jednym z najmocniejszych argumentów jest przy tym obecność właśnie w nabiale lekkostrawnego wapnia, tak ważnego dla dziecięcych kości i prawidłowego tempa wzrostu malucha. Wapń znajduje się w wielu produktach spożywczych, to jednak ten, który jest obecny w mleku (również modyfikowanym) oraz w mlecznych napojach fermentowanych, jest najłatwiejszy do strawienia. Co przy tym warte podkreślenia, zapotrzebowanie na wapń z wiekiem nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie.

Nie tylko wapń – co daje mleko w diecie przedszkolaka?

Po mleko dla przedszkolaka https://gemini.pl/kategoria/dziecko/zywienie-dziecka/mleka-dla-dzieci/dla-przedszkolaka sięgamy przede wszystkim po to, aby wypełnić zapotrzebowanie na wapń w diecie dziecka. Warto jednak pamiętać o tym, że sięgając po produkty mleczne dostarczamy do jego organizmu także szereg innych, wartościowych składników. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o witaminie D. Lista jej zalet jest długa, z perspektywy dzieci szczególnie duże znaczenie wydaje się mieć jednak to, że umożliwia ona przyswajanie wapnia. Organizm malucha może wytwarzać ją samodzielnie. Wymaga to jednak dużego nasłonecznienia, a tym samym w naszym klimacie możliwe jest to tylko latem. W czasie innych pór roku witamina ta powinna być przemycana w pożywieniu, w tym zwłaszcza w mleku modyfikowanym.
Innym ważnym składnikiem, który zawiera mleko dla przedszkolaka jest żelazo. To właśnie ono odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. U maluchów przekłada się to na rozwijanie funkcji poznawczych. Dzięki regularnemu dostępowi do żelaza poprawia się też produkcja czerwonych krwinek i dochodzi do wzmocnienia układu odpornościowego. Przedszkolak rzadziej choruje, może więc spędzać więcej czasu wśród rówieśników.

Mleko modyfikowane – dlaczego warto?

Mając na uwadze duże znaczenie nabiału w diecie przedszkolaka, konieczne jest zastanowienie się nad tym, jak zapewnić dzienne zapotrzebowanie na produkty mleczne. Mleko krowie, które cieszy się ciągle dużą popularnością, jest dość ubogie w witaminę D. Troszcząc się o prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny dziecka warto więc sięgać przede wszystkim po mleko modyfikowane typu Junior. Jest ono wzbogacone nie tylko o witaminę D, ale i o ważne dla zdrowia witaminy A i C oraz o kwasy tłuszczowe omega-3, które rozwijają nie tylko dziecięcy mózg, ale i tkanki nerwowe.

Dodaj komentarz