Czy to już nadwaga?

Czy to już nadwaga?

W kontrolowaniu swojej wagi istotne najbardziej nie jest pilnowanie czy nasze ciało spełnia kryteria estetyczne, ale to czy nie przekroczyliśmy granicy która wyznacza zdrowe obciążenie dla organizmu. Nie trzeba lekarza aby stwierdzić, że dodatkowe 10 czy 15 kilogramów to większe obciążenie dla naszych stawów i kręgosłupa, ale ta dodatkowa masa (przeważnie tkanka tłuszczowa) to także obciążenie dla serca czy wątroby.

Osoby z nadwaga czy też otyłością narażone są bardziej na wiele chorób, w tym między innymi: na nadciśnienie, cukrzycę, zwyrodnienia stawów. Znacznie lepiej jest zapobiegać występowaniu chorób niż je leczyć i o tym powinniśmy pamiętać dbając o swoją sylwetkę.

Mało kto waży się regularnie, ale nie jest to obowiązkiem. Zwykle jeśli przybierzemy kilka kilo, to zauważamy to po ubraniach, bo staja się one bardziej dopasowane lub wręcz za ciasne.

To powinien być dla nas pierwszy sygnał by zastanowić się czy nie przytyliśmy za dużo. Wysoka masa ciała. Podobnie jak i niska, są niebezpieczne dla zdrowia. Na szczęście granice nie są bardzo małe, i zakres wagi zdrowej osoby nie jest trudny do osiągnięcia. Warto jednak pamiętać, że choć mała nadwaga nie jest bardzo groźna, to jednak łatwiej jest pozbyć się kilku kilogramów niż kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu.

Również czas jaki jest na to potrzebny jest dłuższy. Lekarze ostrzegają przez dietami cud czy innymi środkami, które obiecują spadek wagi np. 10 kilogramów w miesiąc. Jest to kuszące, ale taka szybka zmiana bardzo często jest bardzo obciążająca dla organizmu i może się skończyć poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Przyjmując małokaloryczne posiłki nieraz zapominamy o tym czy dostarczamy ciału odpowiednią ilość minerałów i witamin.

Bez nich możemy nabawić się np. osteoporozy. Dobrze jest zatem, szczególnie w okresach dużego zapotrzebowania, pamiętać o suplementach diety, które dostarczają zbilansowaną dawkę wielu wartościowych składników. Suplementy mogą dodatkowo zawierać inne dobroczynne składniki, np. błonnik, kwasy omega 3. Otyłość i nadwagę łatwiej zwalczać dzięki tym składnikom. Pomagają też w ich zapobieganiu.

Dodaj komentarz