GPS sposobem na ominięcie korków

GPS sposobem na ominięcie korków

Nawigacja GPS nie jest nieomylna i jak każdy sprzęt, czasem się psuje, dlatego nie polegaj na niej w 100 procentach. Przed podróżą sprawdź trasę, jaką ci proponuje i z pomocą mapy (papierowej bądź w internecie) oceń czy rzeczywiście jest ona najkorzystniejsza. Pamiętaj też, że nie zawsze najkrótsza droga jest najlepsza. Ważny jest też stan nawierzchni i prawdopodobieństwo zwiększonego ruchu drogowego. Na wszelki wypadek, wypisz na kartce numery autostrad, którymi będziesz przejeżdżał i nazwy większych miast. Dzięki temu, nawet jeśli nawigacja przestanie działać, będziesz wiedział w jaką stronę powinieneś się kierować i bez problemu dojedziesz do celu.

Korki na drodze – jak ich uniknąć?

Zmorą każdego kierowcy są korki, których niełatwo uniknąć w okresie majówki, kiedy wiele osób podróżuje. Na szczęście możesz zmniejszyć ryzyko stania w korkach. Należy się spodziewać korków na drodze wylotowej z miast, szczególnie na początku weekendu i w godzinach szczytu – jeśli chcesz ruszyć w trasę zaraz po pracy, pamiętaj, że wtedy szanse na oczekiwane w korku będą większe. Trudności mogą się też pojawić na remontowanych odcinkach dróg, szczególnie autostrad. Wszystkie bieżące utrudnienia możesz sprawdzić na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Sposobem na ominięcie korków jest też słuchanie lokalnych radiostacji, które od czasu do czasu podają informacje dotyczące utrudnień na drogach. By zaoszczędzić sobie czekania, warto również zainwestować w CB radio. Przez to niewielkie urządzenie nawiążesz kontakt z innymi kierowcami, którzy wzajemnie informują się o aktualnych utrudnieniach w ruchu drogowym – ostrzegają, m.in. gdzie niedawno wydarzył się wypadek, i które drogi są aktualnie zablokowane.

Podróż samochodem za granicę – sprawdź przepisy

Niepotrzebny stres może też pojawić się podczas jazdy na zagranicznych drogach, gdzie nie zawsze obowiązują te same ograniczenia prędkości. Polskie autostrady wyróżniają się pośród europejskich najwyższym ograniczeniem prędkości, do 140 km/h. Konkurować z nami mogą jedynie Niemcy – u nich nie ma żadnych ograniczeń prędkości na autostradach, poza miejscami gdzie ograniczenia regulują znaki. Z kolei w takich krajach jak m.in. Czechy, Słowacja, Włochy czy Chorwacja, na autostradzie można rozpędzić się maksymalnie do 130km/h. Przed wyjazdem za granicę, sprawdź też czy twoje ubezpieczenie OC, AC i assistance działają poza granicami kraju. Gdyby na drodze zaszły nieprzewidziane zdarzenia, które wymagałyby nakładu kosztów, dzięki ubezpieczeniu nie będziesz musiał martwić się nieplanowanymi wydatkami.

Oczywiście nie da się w pełni przewidzieć wszystkich stresujących sytuacji, jakie mogą cię czekać podczas podróży, ale dzięki tym sposobom prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie mniejsze. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowania przed wyjazdem, by móc później w pełni się nim cieszyć.

Dodaj komentarz