Obecnie wiele polskich rodzin zasiada wspólnie w gronie rodzinnym do obiadu. Dzieje się tak zazwyczaj tylko w niedzielę – w dniu, w którym większość z nas nie pracuje i spotyka się ze swoją bliską rodziną, z którą może spędzić trochę czasu.
W tygodniu nie zawsze jesteśmy w stanie jeść posiłki z bliskimi, ze względu na pośpiech, nieregularny czas pracy, wyjazdy czy natłok obowiązków, dlatego też powinniśmy poświęcać choćby jeden dzień w tygodniu na uroczysty obiad, który scala naszą rodzinę i pozwala spędzić z nią miłe popołudnie. Takie uroczyste obiady wydajemy także z okazji świat i rodzinnych uroczystości.
Obiad powinien być wyjątkowy i wykwintny, taki, który zdradzi niecodzienne, ważne dla nas wydarzenie. Niezwykle ważne będzie także odpowiednie nakrycie stołu. Takie elementy zdradzają wyjątkową atmosferę, gdyż nie stosujemy ich na co dzień. Warto więc zadbać zarówno o wyszukane potrawy, które zachwycą domowników, jak i dekorację stołu, która będzie stanowić piękną, wizualną oprawę.
Uroczyste nakrywanie stołu kojarzy nam się głównie z okresem świątecznym, kiedy przygotowujemy nasz stół na uroczystą kolację wigilijną, bądź też śniadanie wielkanocne. Przystrajamy wtedy stoły dużą ilością elementów dekoracyjnych odpowiednich do danego święta, dzięki czemu wytwarzamy niepowtarzalną atmosferę świąt, a wszyscy goście mają świadomość, że uczestniczą w niecodziennej uroczystości. W przypadku niedzielnego, uroczystego obiadu, nie musisz przesadzać z dekoracjami, ale też nie pozwól na to, aby stół wyglądał tak jak każdego dnia! Jest to wyjątkowa, niecodzienna chwila dla ciebie i twojej rodziny, pokaż więc to! Jeśli nie wiesz, jak w piękny i prosty sposób nakryć stół na rodzinny obiad, koniecznie skorzystaj z poniższych rad.
JAK NAKRYĆ STÓŁ
Klasyką i szykiem jest oczywiście biały, duży obrus, który sprawdza się zarówno jako nakrycie na świąteczny stół, jak i nakrycie na uroczysty, rodzinny obiad. Biały obrus wygląda niezwykle elegancko, a ponadto pozostawia duże pole do popisu w kwestii dekoracji, bowiem spasują do niego elementy w każdym innym kolorze.
Jeśli cenisz sobie minimalizm, wystarczy zadbać o drobne elementy dekoracyjne, które położysz na środku stołu – kwiaty cięte w ozdobnym wazonie, świece w dowolnych kształtach czy organzę. Możesz również zdecydować się na pięknie ułożone serwetki przy każdym talerzu.
Stół wygląda bardzo elegancko, gdy na biały obrus nałożymy bieżnik/serwetę w dowolnym kolorze. Bieżnik może przebiegać przez środek stołu, mogą być dwa ułożone równolegle etc. Pozostałe elementy dobierz pod kolor bieżnika.
Równie dobrym rozwiązaniem, jest ułożenie eleganckich podkładek pod zastawę. Dzięki temu stół będzie wyglądał kolorowo, delikatnie i bardzo subtelnie.
Pamiętaj również o poprawnym ułożeniu zastawy stołowej i sztućców – talerz do zupy położony na największym talerzu. Sztućce ułożone po bokach talerzy, według kolejności och użycia (na zewnątrz sztućce do pierwszego dania, wewnątrz do ostatniego), za talerzem układamy sztućce do deserów. Po prawej stronie umieszczamy kieliszki – do wina czerwonego, wody i wina białego.