Na wykupienie ubezpieczenia turystycznego powinny zdecydować się osoby, które uprawiają sporty górskie. W przypadku osób uprawiających te sporty towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zwyżkę składki. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż sporty te są bardzo ryzykowne. Ryzyko ponoszone przez ubezpieczyciela jest w związku z tym większe, stąd opłacana składka musi być wysoka.
Osoby uprawiające sporty górskie, zanim podpiszą umowę ubezpieczenia powinny wcześniej bardzo dokładnie ją przeczytać. Nie każda polisa ochroni nas przed skutkami urazów, które mogą nas spotkać w trakcie uprawiania sportu wysokogórskiego. W przypadku polis nie zapewniających takiej ochrony spróbujmy ją rozszerzyć negocjując z ubezpieczycielem. Pamiętajmy jednak, że taka ochrona spowoduje wzrost wysokości składki.
Jakie są rodzaje sportów górskich?
Za sporty górskie obarczone zwiększonym ryzykiem działające na terenie Polski firmy ubezpieczeniowe uznały:
kolarstwo górskie;
wspinaczkę;
alpinizm;
narciarstwo;
snowboard.
Narciarstwo i snowboard towarzystwa ubezpieczeniowe traktują jako sporty rekreacyjne. Ale osoby, które jeżdżą na nartach lub na desce snowboardowej muszą być przygotowane na zwyżkę składki. W przypadku tych dyscyplin nie jest to zwyżka tak samo wysoka, jak w przypadku wysokogórskiej wspinaczki.
Dlaczego ubezpieczyciele stosują zwyżkę składki?
Sporty sporty górskie to sporty, których uprawianie wiąże się ze sporym ryzykiem odniesienia kontuzji, urazu czy wypadku. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Ubezpieczycielowi zależy więc na ochronie swoich interesów, a te może ochronić podnosząc wysokość opłacanej składki. Taką praktykę podnoszenia składek ubezpieczyciele stosują nie tylko w stosunku do osób uprawiających sporty górskie. W przypadku każdego ubezpieczenia o zwiększonym ryzyku rośnie wysokość składki.
Osoby, które uprawiają sporty górskie nie bacząc na wysokość składki powinny wykupić ubezpieczenie chroniące je przed ewentualnymi konsekwencjami związanymi z uprawianiem tych sportów.