Wybieramy pierwsze buty do biegania

Wybieramy pierwsze buty do biegania

Wybór pierwszych butów do biegania nie jest sprawą prostą Można się pogubić w gąszczu modeli dostępnych w sklepach sportowych. Jedne buty są drogie, inne tanie. Na jakie najlepiej się zdecydować aby nie nabawić się kontuzji?

Dlaczego warto kupować markowe obuwie sportowe? Po pierwsze dobrym pomysłem jest kupowanie butów sportowych w specjalistycznych sklepach sportowych. Mżna tam najczęściej liczyć na fachową poradę. Obsługa jest odpowiednio przeszkolona, potrafi ocenić typ budowy naszej stopy. Zawsze odpowie na zadane pytania, rozwieje wątpliwości i pozwoli wybrać tym samym odpowiednie obuwie. Na taką obsługę nie można raczej liczyć w hipermarketach, czy w sklepach typu dyskonty. Buty do biegania powinny wspierać biegacza, a nie mu przeszkadzać w bieganiu. Muszą więc być wygodne, komfortowe, lekkie, oddychające oraz przede wszystkim wytrzymałe. Jeśli decydujemy się na markowe obuwie, możemy być pewni, że zostało ono wykonane z najlepszej jakości materiałów. Przy ich powstawaniu brały udział kompetentne osoby które znają się na budowie ludzkiej stopy.

Prawidłowo dobrane buty będą chroniły stopy od przed urazami. Podstawowym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać wybierający buty jest to, jaki typ budowy stopy posiadamy. Czy jest to stopa pronująca (najłatwiej zaobserwować to stając z tyłu za daną osobą– jeśli stopy podczas chodu przechylają się do wewnętrznej strony wówczas mówimy o stopie pronującej). Jeśli stopy wychylają się na zewnątrz wówczas mówimy o stopie supinującej. W przypadku stopy neutralnej ciężar ciała rozkłada się równomiernie. Jak już określimy jaki typ stopy mamy wówczas kolejnym krokiem jest określenie po jakiej nawierzchni zamierzamy biegać. Jeśli będzie to wyłącznie twarda nawierzchnia typu asfalt, kostka brukowa należy wybrać buty tylko przeznaczone do takich nawierzchni. Inne z kolei obuwie wybiera się do biegania po miękkich terenach, leśnych ścieżkach, górskich gruntach.

Niebagatelne znaczenie ma również rozmiar. Buty sportowe nie mogą być zbyt ciasne. Stopa podczas biegania przesuwa się, przez to musi mieć odrobinę więcej miejsca, luzu, aby nie powodować otarć oraz odcisków. But sportowy mierzymy koniecznie na skarpety sportowe. Warto kupować o jeden rozmiar buty większe od rozmiaru który nosi się na co dzień.

Waga ciała biegacza również ma znaczenie. Osoby cięższe powinny wybierać buty z bardzo dobrą amortyzacją.

Dodaj komentarz