Zmiana trwała nawyków – kilka sposobów

Zmiana trwała nawyków – kilka sposobów

Wszyscy postanawiamy, że będziemy chodzić do siłowni, być bardziej produktywni, milsi dla najbliższych…a potem okazuje się, że tego nie robimy.

No cóż, stworzenie własnych nawyków bywa trudne.

Badania pokazują, że wypracowanie nowego dobrego nawyku trwa średnio 66 dni, a jeśli skorzystamy ze sprawdzonych metod, wcale nie musi być trudne. Potwierdzają, że zmiana jednego fundamentalnego nawyku daje efekt taki sam, jak zmiana trzech innych. Chcesz spróbować?

Zacznij od nawyków fundamentalnych

Nawykiem fundamentalnym są ćwiczenia fizyczne. Nie tylko są dla Ciebie dobre, ale powołują do życia inne dobre i pozytywne zmiany. Często wysiłek fizyczny wyzwala w ludziach nieświadome, niepowiązane z nim inne nawyki.

Ćwiczenia sprawiają, że lepiej się odżywiasz, masz więcej energii I jesteś bardziej produktywny.

Naukowo potwierdzony jest fakt, że niektóre nawyki maja znacznie większe znaczenie od innych. Często obserwuje się, że zmiana jednych nawyków powoduje lawinową reakcje w postaci zmian również innych nawyków. W przypadku niektórych osób takim katalizatorem są właśnie ćwiczenia. Kiedy zaczynają regularnie ćwiczyć, zaczynają zdrowiej się odżywiać. Zaczynają dobrze czuć się we własnym ciele, lepiej pracują, nie odkładają spraw do załatwienia na później, ale załatwiają je od razu.

Jak widać, wysiłek fizyczny jest fundamentalnym nawykiem, który może wprowadzić wiele pozytywnych zmian w życiu.

Zrób minimalny wysiłek

Nie decyduj, że od razu zrobisz wielką zmianę. Zacznij zmieniać powoli, stopniowo, krok po kroku. Jeśli na początku Ci się nie chce i czujesz wewnętrzny opór, w porządku, to zupełnie normalne.

Najważniejsze w tworzeniu nowych nawyków to robienie małych kroczków, ale konsekwentnie, dzień po dniu, aż utrwalą się w podświadomości.

Podziel duży cel zmiany nawyku na malutkie i systematycznie powtarzaj. Małe zmiany są łatwe i nie wymagają wysiłku. Mogą być tak malutkie, że aż śmieszne, ale powtarzane systematycznie, na pewno doprowadzą Cię do celu. Nie staraj się od razu być bardzo ambitny, bo z dużym prawdopodobieństwem poniesiesz klęskę. Jedyne, czego potrzebujesz to determinacja i konsekwencja w działaniu.

A kiedy przyzwyczaisz się do nowej sytuacji zmiany jednego nawyku i nie będzie Cię ona kosztowała już dużo wysiłku, zacznij zmieniać kolejny nawyk.

Zrób plan

Zastanów się, co chcesz osiągnąć i dlaczego. To bardzo ważne. Następnie wszystko zapisz. Trzymaj listę w dostępnym i najbardziej widocznym miejscu, tak aby jak najczęściej miał ja w zasięgu wzroku. Czytaj swoją listę celów kilka razy dziennie.

Dlaczego zapisywanie celów jest takie ważne i przynosi dobre efekty? Bo kiedy widzisz swoją listę, nawet przez ułamek sekundy i zupełnie przypadkowo, Twoja podświadomość przypomina sobie, jakie cele sobie wyznaczyłeś i zaczyna Cię w spierać w ich osiągnieciu.

Nagradzaj siebie

Badania pokazują, że chodzimy do siłowni chętniej, jeśli zostaniemy przekupieni. Okazuje się, że pieniężna nagroda za systematyczne chodzenie do siłowni jest doskonałym katalizatorem i zachętą do tego typu aktywności.

Jeśli taki sposób jest dobry w przypadku siłowni, sprawdzi się też znakomicie do osiągnięcia innych celów. Kiedy już więc zrobisz listę swoich celów, dopisz do niej jakie nagrody dostaniesz za ich osiągniecie. Nagradzaj się drobiazgami za najdrobniejsze osiągnięcia. Wtedy Twoja motywacja będzie znacznie większa.

Wykorzystuj przypomnienia

Kiedy chcesz zmienić nawyk, bardzo ważne jest żebyś cały czas pamiętał, że chcesz go zmienić. Mamy tendencje do zapominania o naszych celach, a to dlatego, że każda zmiana wiąże się z opuszczeniem naszej strefy komfortu. A z natury lubimy to, co znamy i nasz mózg stawia opór, kiedy chcemy wprowadzić zmianę. To zupełnie naturalne. Zapominamy więc o nowym nawyku i naturalnie powracamy do starego. Kiedy nagle przypominamy sobie, że mieliśmy go zmienić okazuje się, że postępujemy w stary, dobrze znany sposób znacznie dłużej niż byśmy chcieli.

Dlatego dobrze jest przypominać sobie, że mamy nowy cel i nad nim pracujemy. Czytaj więc kilka razy dziennie swoja listę celów, wykorzystuj alarm w swoim smartfonie, wysyłaj do siebie SMSy i maile. To doskonały sposób, aby nie zapomnieć, że wprowadzasz zmianę.

Poproś o pomoc przyjaciół

Rozejrzyj się i zastanów, kto w Twoim otoczeniu ma nawyki, które sam chciałbyś mieć. Wyślij do nich maila albo zadzwoń już teraz i umów się, aby o tym porozmawiać.

Dlaczego przyjaciele maja tak duże znaczenie w zmianie Twoich nawyków?

Dlatego, że kiedy chcesz zmienić nawyk, musisz wierzyć, wręcz mieć pewność, że zmiana jest możliwa. Takie przeświadczenie można uzyskać będąc w grupie osób, która już cel osiągnęła, albo jest w trakcie osiągania go. Tworzy się wtedy swoista grupa wsparcia, która pomaga kiedy przychodzi zwątpienie.

Dodaj komentarz