Rodzaje grzejników elektrycznych

Rodzaje grzejników elektrycznych

Grzejniki to jeden z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie mieszkania. Nie wymagają one od nas zbyt dużej uwagi i tak naprawdę wystarczy jedynie, że wyczyścimy je raz na jakiś czas. Zapewniają one odpowiednią temperaturę powietrza w pomieszczeniach podczas chłodniejszych dni, a w niektórych przypadkach mogą być nawet dekoracją wnętrza. Dziś jednak skupimy się na grzejnikach elektrycznych i tym jakie rodzaje dostępne są na rynku. Zanim dokonasz zakupu, koniecznie zapoznaj się z tym jakie cechy posiadają poszczególne modele i wybierz ten, który lepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu lub domu.

Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Rodzaje grzejników elektrycznych

W zależności od tego, jakie mamy oczekiwania wobec grzejnika i czy ma być on jedynym źródłem ogrzewania, czy jedynie elementem docieplającym możemy wybierać spośród różnych modeli i rodzai. Każdy grzejnik elektryczny posiada swój indywidualny zbiór cech i parametrów, o których powinieneś wiedzieć podczas zakupów.

Grzejnik olejowy

Ten rodzaj grzejnika jest dość masywny, przez co jego mobilność nie jest zbyt duża. Dodatkowo jest stosunkowo drogi, jednak cena idzie w tym przypadku w parze z możliwościami. Grzejnik olejowy działa na zasadzie radiacji. Oznacza to, że powietrze zostaje ogrzane w zewnętrznej części radiatora, a nie w wewnętrznej. Grzejnik wydaje z siebie ciepło dzięki podgrzanemu olejowi, który znajduje się wewnątrz urządzenia. Nagrzewa się on dość długo i na podniesienie temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajduje, trzeba trochę poczekać, jednak po wyłączeniu na długo pozostaje ciepły. Sprawdzi się do ogrzewani pokoi o dużym metrażu.

Grzejnik konwertorowy

W przeciwieństwie do grzejnika olejowego ten rodzaj jest lżejszy i z łatwością można przenosić go z miejsca na miejsce. Grzejniki konwertorowe możemy dostać w większości sklepów w przystępnej cenie. Jest to ich dużą zaletą, jednak nie należy zapominać o tym, że posiadają również wady. Ten rodzaj grzejników działa na zasadzie cyrkulacji powietrza. Grzejnik zasysa zimne powietrze i ogrzewa je, podnosząc jednocześnie temperaturę w pomieszczeniu. Potrafi szybko się nagrzać, jednak tak samo szybko stygnie, ponieważ po jego wyłączeniu cyrkulacja się zatrzymuje i zimne powietrze nie jest już zmieniane na ciepłe. Nie jest to też rozwiązanie dla alergików, ponieważ grzejnik roznosi pyłki i roztocza w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Grzejnik ceramiczny

Jeśli zależy Ci na tym, aby stosunkowo szybko ogrzać pomieszczenie i chcesz, aby po wyłączeniu grzejnika dalej było w nim ciepło przez jakiś czas, to rozwiązaniem może okazać się grzejnik ceramiczny. Musisz tylko wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie energooszczędne. Aby nagrzać wkład ceramiczny znajdujący się w grzejniku, potrzebne jest dużo prądu. A co a tym idzie rachunki za energię elektryczną, mogą się znacznie podwyższyć.

Dodaj komentarz