Obowiązek alimentacyjny

Obowiązek alimentacyjny

Każdy z nas pragnie szczęśliwej i pełnej rodziny. Podstawą jest miłość, akceptacja, zaufanie i wsparcie. Jednak coraz częściej pary decydują się na rozwód, separacje czy po prostu zakończenie związku. Sytuacja jest prosta, gdy dana para nie posiada dzieci. Po prostu każdy z nich idzie w swoją stronę. Komplikacje zaczynają się, gdy jest wspólne dziecko. Gdy para żyje razem i opiekuję się dzieckiem, a ich obowiązki i czas, który wkładają w wychowanie jest podobny. Także, jeżeli chodzi o sytuacje finansową. Jednak w sytuacji rozstania się wszystko się zmienia. Dziecko zazwyczaj zostaje z mamą, a tata jest zobowiązany płacić alimenty na rzecz dziecka. Co to takiego? Jak je skutecznie wyegzekwować? I gdzie udać się o pomoc?

Co to takiego?

Otóż obowiązek alimentacyjny, czyli tzw. alimenty to bardzo popularne pojęcie wśród społeczeństwa. Z kodeksu prawnego jasno wynika, że rodzice mają obowiązek zapewnić utrzymanie dziecku, które nie jest w stanie się samo utrzymać. W wydatki, które ponoszą rodzice wchodzi; wyżywienie, mieszkanie, leczenie, ubrania, środki higieny osobistej, koszta kształcenia oraz wydatki na rozrywkę i wypoczynek.

Więc jaką kwotę powinien płacić rodzic?

Kwota zobowiązania alimentacyjnego jest uzależniona od potrzeb dziecka oraz sytuacji finansowej rodzica. Podczas przyznania kwoty bierze się pod uwagę, również możliwości rodzica, który mógłby postarać się na przykład o lepszą pracę. Alimenty zasądzone na dziecko nie są dożywotnie i niezmienne. Kwota może zostać zarówno zwiększona, jak i zmniejszona. Wszystko zależy od potrzeb dziecka i sytuacji materialnej rodzica, który ma obowiązek płacić.

Taki wniosek może złożyć osoba, która zajmuje się dzieckiem, jaki i samo dziecko po ukończeniu pełnoletności.

Na jaki okres więc przysługują alimenty?

Otóż, alimenty osoba zobowiązana musi płacić do 25 roku życia dziecka. Ten wiek dziecka szacuję się jako zakończenie jego edukacji.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc starać się o alimenty?

W pierwszej kolejności musimy złożyć pozew do sądu. Do niego dołączyć trzeba; skrócony akt urodzenia, zaświadczenie ze szkoły, zaświadczenie o zarobkach oraz o wydatkach na dziecko. Tu chodzi o wszystkie rachunki, zaświadczenia lekarskie itp. Z dokumentami trzeba udać się do sądu rejonowego, który znajduję się w miejscu zamieszkania dziecka bądź pozwanego.

Obowiązek alimentacyjny to coraz częstsze zjawisko. Oprócz obowiązku płacenia na dziecko możemy się ubiegać o to świadczenie od: małżonka, rodzica (rodzic od dziecka) czy od starszego rodzeństwa.

Dodaj komentarz