Wszystko co należy wiedzieć o płytach MDF

Wszystko co należy wiedzieć o płytach MDF

Czym jest płyta MDF i jakie ma cechy?

W stolarce oraz w budownictwie używa się różnych materiałów. Meble mogą być wykonane z drewna oraz z produktów drewnopochodnych. Jednym z materiałów drewnopochodnych jest płyta MDF. Powstaje ona w wyniku sprasowania włókien drzewnych o średniej gęstości. Zazwyczaj materiał pozyskuje się z drewna iglastego, czasami spotykamy też większy udział wiórów z drewna liściastego. Włókna łączy się ze sobą za pomocą żywic w warunkach wysokiego ciśnienia, żywice fenolowe pełnią funkcję spoiwa oraz utwardzają materiał. Jest to tańsza alternatywa dla drewna. Płytę można w dowolny sposób malować oraz pokrywać laminatami i okleinami. Dobrze się ją obrabia (szlifuje, gruntuje oraz maluje), ponieważ materiał jest bardzo jednolity, nie posiada więc sęków. Nie jest też podatny na działanie wilgoci, jak to ma miejsce w przypadku litego drewna. Narażony na dużą wilgotność powietrza nie wypaczy się, ale zachowa swoje cechy oraz wymiary. Należy również podkreślić brak podatności na szkodniki bytujące w drewnie. Lite drewno nie występuje w takich rozmiarach, w jakich możemy otrzymać płytę MDF.

Do czego używa się płyt MDF?

Z płyt wiórowych można wykonywać wszelakie meble, konstrukcje nośne, a także elementy dekoracyjne — kasetony, panele ścienne, listwy wykończeniowe. Z tego materiału można wyprodukować też drzwi do wnętrz. Dobrze wykonane meble z płyt wiórowych są nie do rozróżnienia od mebli drewnianych. Płyty MDF niekiedy łączy się z drewnem, na przykład używa się do wykonania tylnych ścian oraz spodów szuflad. Z powodu swojej wysokiej odporności na wilgotność płyty MDF stosuje się do produkcji mebli łazienkowych oraz kuchennych. Łatwość obróbki oraz duże wymiary płyty powodują, że Idealnie nadają się one do wyrobu drzwi do szaf przesuwnych.

Na co należy uważać?

Płyta MDF ma swoją ograniczoną wytrzymałość, nie jest tak twarda, jak drewno, dlatego należy używać jej w miejscach, gdzie nie jest narażona na zbytnie obciążenia. W przeciwnym razie może rozwarstwiać się i pękać. Z racji tego, że nie jest to materiał gęsty — do montażu powinno używać się więcej wkrętów oraz gwoździ. Niestety trudno wbija się gwoździe do płyty wiórowej, bo po wbiciu powstaje wybrzuszenie, które należy przeszlifować. Materiał drewnopochodny bardzo łatwo daje się obrabiać, należy jednak robić to delikatnie, ponieważ można uszkodzić powierzchnię płyty. Nie należy umieszczać płyt MDF w pobliżu źródeł ciepła — grzejników, kominków oraz kuchenek, z racji tego, że do wyrobu płyt używa się żywic.

Dodaj komentarz