Wywóz odpadów budowlanych – jak należy to zrobić?

Wywóz odpadów budowlanych – jak należy to zrobić?

Czy wiesz, że wywóz odpadów budowlanych to proces, który ustandaryzowany jest przepisami prawa? Gruzu nie można bowiem wrzucić do zwykłego pojemnika na śmieci, co mogłoby być krokiem szkodliwym dla środowiska. W jaki sposób zadbać więc o wywóz odpadów budowlanych? Sprawdź!

Prawidłowa segregacja śmieci jest ważnym elementem dbania o środowisko. Umieszczając odpady w przeznaczonych do tego pojemnikach, przyczyniamy się jednak nie tylko do walki o przyrodę, ale również o zdrowe dla nas otoczenie. Do szkodliwych rodzajów odpadów należą m.in. odpady budowlane. Powstające w wyniku prac budowlanych i remontowych śmieci należy w odpowiedni sposób przewieźć do miejsca, w którym zostaną zutylizowane w prawidłowy sposób. Aby to zrobić łatwo i sprawnie, warto skorzystać z usług firmy Maxigruz – wywóz odpadów. Wtedy nie musimy się tak naprawdę o nic martwić – wystarczy jedynie przygotowanie dobrego miejsca na kontener. Na czym polega wywóz gruzu przeprowadzony w zgodny z zasadami sposób? 

Jak i gdzie należy wywieźć gruz?

Wywóz gruzu to zadanie stworzone dla specjalistów. Warto w tym celu wynająć firmę, która zajmie się właściwą organizacją transportu. Dzięki niej będziemy mieć dostęp do specjalnego pojemnika na gruz, którym następnie odpady zostaną przewiezione do PSZOK-u – Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Kontener na gruz jest dobierany rozmiarem do rodzaju przeprowadzanych prac i wielkości remontu. 

Dlaczego należy o to zadbać? Ponieważ nielegalne przetrzymywanie gruzu na własnej posesji lub jego wywóz w niedozwolone miejsce to działania, które przyczyniają się na szkodę środowiska. Oprócz tego podlegają one karze grzywny, która może osiągnąć nawet kilka tysięcy. W związku z tym wynajem kontenera nawet na dłuższy czas jest zdecydowanie bardziej opłacalnym działaniem.

Miejsce na kontener

Zamawiając kontener, musimy pamiętać, aby przygotować na niego odpowiednie miejsce. Sytuacja jest prosta, kiedy może on stanąć na naszej własnej posesji. W innym przypadku sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Kiedy bowiem kontener chcemy ustawić na terenie należącym do gminy lub wspólnoty mieszkaniowej, musimy najpierw uzyskać w tym celu pozwolenie. Warto przy tym pamiętać, aby kontener umieścić w takim punkcie, który umożliwi do niego swobodny dostęp samochodu transportującego gruz. Oprócz tego kontener nie może zastawiać żadnego wjazdu czy bramy. Pozwolenie nie zawsze będzie jednak konieczne. Tego obowiązku możemy uniknąć, jeżeli kontener stanie w określonym miejscu tylko na czas szybkiego załadunku.

Dodaj komentarz