Czy dieta keto jest zdrowa?

Czy dieta keto jest zdrowa?

Dieta ketogeniczna stale zyskuje na popularności i ma swoje wierne grono wśród celebrytów. Ale czy faktycznie może ona przynosić korzyści dla zdrowia i wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej? W tym artykule odpowiemy na to pytanie.

<h2>dieta ketogeniczna – definicja</h2>

Dieta ketogeniczna jest dietą o bardzo niskiej zawartości węglowodanów -stanowią one zaledwie około 10% wartości energetycznej diety. Głównym źródłem energii stają się więc tłuszcze, które dostarczają ok 70-80% kalorii. Białko stanowi 10-20% wartości energetycznej.  W warunkach diety o standardowej zawartości węglowodanów (45-65%), wiodącym substratem do produkcji energii jest glukoza. Kiedy dostarczamy z dietą zbyt mało cukrów, organizm, aby przetrwać, zaczyna wykorzystywać tłuszcze jako główne źródło energii. Powstałe w wyniku przemian tłuszczów ciała ketonowe umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

<h2>Jakie produkty jadać na diecie ketogenicznej?</h2>

Żywność dozwolona na diecie keto, to taka, która składa się głównie z tłuszczu i białka oraz zawiera bardzo małą ilość węglowodanów. Do takich produktów należą:

  • jaja
  • mięso, tłuste ryby
  • tłuste sery, śmietana i śmietanka
  • oliwa z oliwek i oleje
  • mleczko kokosowe
  • orzechy, nasiona, awokado
  • tofu

Oprócz tego w diecie ketogenicznej dozwolone są wszystkie warzywa nieskrobiowe, m.in. sałata, kapusta, papryka, pomidory, marchew, ogórki, rzodkiewki. Niewskazane jest spożywanie ziemniaków, batatów, buraków, gdyż są to warzywa zawierające dużą ilość węglowodanów. Ponadto dozwolone są owoce: maliny, jagody, borówki, truskawki, porzeczki – mają niską zawartość cukru. 

<h2>Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa?</h2>

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy mieć na uwadze produkty, jakie spożywa dana osoba będąca na keto. Ważne jest aby podstawą diety były warzywa, gdyż są źródłem witamin i błonnika pokarmowego. Istotnym elementem tej diety są też jaja, które są źródłem witamin z grupy B, żelaza i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dostarczają też pełnowartościowego białka i zdrowych tłuszczów. Spożycie przetworzonej żywności np. parówek, dań gotowych powinno być jak najniższe. Nie można zapominać też o orzechach, które są skarbnicą witamin i składników mineralnych: magnezu, wapnia, fosforu. Zawarte w nich wielonienasycowe kwasy tłuszczowe omega-3 działają ochronnie na układ krwionośny i mają właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe. Ważnym źródłem białka jest też mięso, nie należy jednak przyrządzać go z użyciem bardzo wysokiej temperatury, gdyż staje się ono ciężkostrawne i wytwarzają się rakotwórcze związki. Na koniec trzeba pamiętać, aby do dań dodawać dobrej jakości oleje i oliwę. Jeśli osoba będąca na diecie keto stosuje się do tych zasad – taka dieta będzie korzystna dla naszego organizmu. Szczególnie przydatna jest dla osób zmagających się z cukrzycą czy insulinoopornością. Liczne badania pokazują, że stosowanie tej diety przez kilka miesięcy skutkowało obniżeniem dawek leków przeciwcukrzycowych i poprawiło wrażliwość komórek na insulinę. Ponadto na keto łatwiej jest schudnąć, gdyż posiłki wysokotłuszczowe są bardzo sycące, dzięki czemu je się rzadziej. Dieta ta nie jest wcale szkodliwa dla tętnic – jest to popularny mit. Należy jednak pamiętać, że jest to dieta restrykcyjna – warto więc zastanowić się, czy faktycznie uda się przestrzegać jej zasad.

 

Dodaj komentarz