Słuchaj swojego organizmu
Zazwyczaj myślimy, że kiedy w organizmie brakuje składników odżywczych zaczynamy chorować i źle wyglądać. To oczywiście prawda, ale wcześniej pojawia się wiele pomocnych ostrzeżeń.
- Źle widzisz prowadząc samochód o zmierzchu i ropieją Ci oczy – może się to wiązać z niedoborem witaminy A. Jeżeli żyjesz w stresie i mieszkasz w środku miasta tym bardziej powinnaś skontrolować poziom witaminy A. Na jej brak mogą również narażać Cię leki obniżające poziom cholesterolu albo takie, które likwidują nadkwaśność żołądka. Jeżeli takie leki przyjmujesz możesz zaliczać się do osób z grupy ryzyka.
- Jedzenie wydaje Ci się pozbawione smaku i zapachu – mimo że w rzeczywistości potrawy mogą być smakowite i aromatyczne, dla Ciebie wydają się mało apetyczne? Możliwe, że to przez niedobory cynku. Jego niski poziom wpływa na osłabienie smaku i węchu. Czynnikami sprzyjającymi niedoborowi cynku są: zażywanie kortykosterydów, środków moczopędnych i przeczyszczających.
- Nieustanne pragnienie – jeżeli wiesz, że nie masz cukrzycy (byłaś prędzej u lekarza i wykonałaś badania), a mimo to odczuwasz wzmożone pragnienie to możliwe, że cierpisz na niedobór chromu. Jest to jeszcze bardziej prawdopodobne, jeżeli jesteś osobą ciężko pracującą fizycznie
- Dziwne zachcianki – zjadłabyś surowy ryż, kredę, glinę, a może krochmal? Jeżeli masz takie zachcianki to ich przyczyną może być niedobór żelaza. Niska ilość żelaza w organizmie czasami jest spowodowana nadużywaniem aspiryny.
- Masz bardzo złe samopoczucie przed miesiączką – nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego mogą być spowodowane brakiem witaminy E. Jeżeli dodatkowo przyjmujesz doustną antykoncepcję hormonalną tym bardziej jesteś narażona na jej niedobory.
Niedoborom składników odżywczych można zapobiegać odpowiednią dietą.
Niedobór witaminy A – codziennie jedz jedną średniej wielkości marchewkę, pół szklanki gotowanego szpinaku albo 10 suszonych moreli.
Niedobór cynku – codziennie pół szklanki pestek dyni i pół szklanki kaszy gryczanej albo 2 kotlety wołowe
Niedobór chromu – odpowiednią dawkę chromu zapewni ok. 100g wędzonego łososia i kilka średniej wielkości gotowanych ziemniaków (ok.500g) plus szczypta czarnego pieprzu
Niedobór żelaza – 100g wątróbki albo 200g gotowanego szpinaku plus 100g gotowanych buraków
Niedobór witaminy E – 2 łyżki oleju słonecznikowego albo 3 łyżki pestek dyni lub nasion słonecznika
Spożywanie tych pokarmów pokryje dzienne zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki odżywcze.