Czy warto urządzić dziecięcą imprezę urodzinową w domu?

Czy warto urządzić dziecięcą imprezę urodzinową w domu?

Urodziny dziecięce – zwłaszcza, gdy obchodzi je 3letni maluch – to zawsze niezwykle ważne wydarzenie, którego przygotowania spędzają sen z powiek niejednym rodzicom. Najczęstszy dylemat, jaki się wtedy pojawia to gdzie urządzić urodziny dla 3latka. Co bardziej się opłaca: przyjęcie w domu czy restauracji? Oto krótka powiedź.

Domowa impreza urodzinowa – plusy i minusy

Najczęściej na taką opcję decydują się rodzice, którzy zamierzają ograniczyć się do zaproszenia rodziny i kilku najbliższych przyjaciół dziecka oraz swoich. Ale takie rozwiązanie może też sprawdzić się wtedy, gdy mamy do czynienia z większą liczbą gości. Jakie są plusy, a jakie minusy tego typu opcji?

Niewątpliwie do plusów należy zaliczyć:

przyjazną atmosferę – ma to spore znaczenie, gdy wśród zaproszonych znajdują się inne małe dzieci; domowe warunki zwiększają komfort w czasie zabawy i umożliwiają rodzicom wygodne zaopiekowanie się swoimi pociechami;
zwiększone bezpieczeństwo – domowe urodziny to większa kontrola nad tym co robią nasze dzieci;
większa dowolność jeśli chodzi o menu – organizując domowe urodziny łatwiej nam dobrać zarówno główne potrawy, jak i przekąski dla malucha, tak by każdemu smakowały;
nieograniczony czas na zabawę – a w razie, gdyby ta się znudziła, zawsze pozostaje nam TV lub internet z kanałami bajkowymi dla najmłodszych;
duża dowolność jeśli chodzi o termin imprezy.

A jakie są minusy takiej opcji?

czasochłonność – dotyczy to zarówno przygotowań do imprezy, jak i wszystkich działań po jej zakończeniu;
konieczność dostosowania głośności i czasu imprezy do wymagań sąsiadów – dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy imprezę organizujemy w bloku.

Jeśli chodzi o wydatki, są to kwoty zbliżone do tych, jakie narzuca restauracja. Możemy je obniżyć jednak sięgając chociażby po jednorazowe naczynia i nakrycie stołu, kupując gotowe ozdoby w markecie i korzystając z rabatów na nie lub gdy do organizacji włącza się ktoś z rodziny lub przyjaciół.

Urodziny w restauracji – zalety i wady

Zacznijmy od minusów takiego rozwiązania. Przyjęcie urodzinowe w restauracji to przede wszystkim mniej luzu. Musimy być nastawieni, że gdy dzieciom zacznie się nudzić trzeba będzie je czymś zająć i nie da rady ich położyć spać czy włączyć im bajki w TV. Po drugie wysokie koszta. Dla restauracji takie przyjęcia okolicznościowe to okazja do dodatkowego zarobku. Zatem liczą sobie sporo za każdy dodatkowy element przyjęcia, jak chociażby animator dziecięcy. Jesteśmy też skazani na konkretny termin. Nie zawsze możemy mieć tyle szczęścia, aby wybrana przez nas data była wolna. Dotyczy to szczególnie miesięcy letnich, kiedy podobnych imprez organizuje się naprawdę dużo. Jakie zalety ma taka opcja? Po pierwsze – nie musimy się o nic martwić. Wszystko – począwszy od wystroju sali, poprzez atrakcje dla dzieci, a na menu skończywszy – spada na barki organizatorów. My i nasi goście przychodzimy na gotowe. Po drugie nie marnujemy czasu na sprzątanie. To także leży w gestii organizatora. Gotowy harmonogram zabaw dla dzieci to także spora zaleta tego typu przyjęcia.

Finansowo przyjęcie urodzinowe dla dziecka w takim lokalu to wysokie koszta. Niestety jeśli nie wykorzystamy jakiegoś elementu – nie otrzymamy zwrotu gotówki.

Dodaj komentarz