Jak być szczęśliwym człowiekiem?

Jak być szczęśliwym człowiekiem?

Szczęście – mistyczny stan, który chciałoby osiągnąć większość ludzi. Duchowe eldorado. Ma rozwiązać wszystkie nasze problemy – jak oświecenie. Prawie każdy pragnie, jednak mało kto powie o sobie „jestem szczęśliwy”. Spójrz na ludzi wokół siebie – czy wyglądają oni na szczęśliwych? Ja mam to szczęście, że często mogę powiedzieć „tak”, jednak są chwilę kiedy nie jest tak kolorowo.

A kiedy Ty będziesz szczęśliwy? Czy ten stan jest Ci w ogóle pisany? Jak być szczęśliwym człowiekiem? Ze szczęściem związane jest wiele pytań i nie na wszystkie znajdziesz jednoznaczne odpowiedzi.

Odkładanie szczęścia na później

Sam kiedyś popełniałem ten błąd. Najpierw osiągnę cele, a potem będę się tym cieszył i będę szczęśliwy. Jednak to tak nie działa. Teraz mam cały czas wiele marzeń, które chciałbym osiągnąć (nawet więcej niż kiedyś). Jednak nie odkładam bycia szczęśliwym na potem. Nie czekam aż je osiągnę. Jestem szczęśliwy tu i teraz, potrafię się cieszyć z tego co mam.

Szczęście zależy od twojej postawy życiowej a nie od osiągniętych celów. Oczywiście warunki zewnętrzne mają wpływ, jednak nie determinują tego jak się czujesz. Twoja reakcja na nie wyznacza pewne granice ich wpływu. Nie każdy kto straci pracę się załamie – część osób zareaguje odwrotnie i będą się cieszyli, że mogą zacząć od nowa. Twoje nastawienie wpływa w ogromnym stopniu na szczęście.

Szczęście usypia

Praktycznie wszędzie będziesz czytał o szczęściu w samych superlatywach. Bądź szczęśliwy! Slogan XXI wieku. Szczęście jako antidotum na wszystkie problemy. Jednak wszystko na tym świecie ma plusy i minusy. Również bycie szczęśliwym człowiekiem. Szczęście działa podobnie jak sukces – usypia.

Jeżeli nie jesteś odpowiednio przygotowany, to czy gdy jesteś szczęśliwy myślisz o możliwych problemach, zagrożeniach? Czy zastanawiasz się jak zabezpieczyć swoją przyszłość? Prawdopodobnie jesteś szczęśliwy i nie myślisz o zagrożeniach, problemach, na które możesz trafić w przyszłości. Jeżeli one nadejdą to będą dla Ciebie jak zimny prysznic. Jednak to nie jest powód by nie być szczęśliwym.

Wystarczy wyrobić w sobie pewne nawyki, zadawać odpowiednie pytania i one nawet gdy będziesz szczęśliwy zadbają o istotne elementy twojego życia.

Jak być szczęśliwym człowiekiem – 8 filarów szczęścia

Przechodzimy do głównego tematu dzisiejszego wpisu. Jak być szczęśliwym człowiekiem? Jakie elementy są do tego potrzebne? Czyli kolejny totalnie subiektywy zestaw jaki znajdziesz na tym blogu (możesz przeczytać już między innymi odpowiedź na pytanie jak mieć więcej czasu):

Życie w zgodzie ze swoimi wartościami – życie w zgodzie z tym co jest dla Ciebie najważniejsze. Przepełnienie wszystkiego co robisz ważnymi dla Ciebie wartościami. Świadomość że tak jest. To wszystko sprawia, że szczęście rośnie, bo dbasz o to co jest dla Ciebie najważniejsze. Dla mnie nie ma nic gorszego jak łamanie, lub zaniedbywanie swoich wartości.

Realizowanie swoich pasji – obecność pasji w pracy jest świetna. I tak musimy pracować (niektórzy mniej, inni więcej, jednak jest ta konieczność), połączenie tych kilkudziesięciu godzin w tygodniu z pasją daje niesamowitą satysfakcję i radość. Warto też pamiętać o innych pasjach, niezwiązanych z pracą i realizować je po godzinach. Rozwój pasji to świetne uczucie.

Pomoc innym – dla wielu to będzie po prostu punkt pierwszy. Część ludzi pewnie powie, że nie lubi pomagać. Osobiście jednak polecam – pomaganie innym to świetna sprawa. A sposobów na to jest cała masa. To nie tylko przestawianie mebli, czy wyniesienie śmieci.

Cieszenie się z tego co masz – jedna z kluczowych rzeczy. Doceń to co masz w życiu już teraz. Z pewnością masz możliwość korzystania z internetu. Ogromna liczba osób na świecie tej możliwości nie ma, kilka lat temu sam jej nie miałem. Dla Ciebie to już normalne. Wszystko co mamy jest dla nas naturalne. Dlatego zwykle tego nie doceniamy. Zacznij dostrzegać niezwykłość codzienności.

Dążenie do rozwoju – świadomość tego co masz i cieszenie się tego to jedna strona medalu. Z drugiej strony jest świadomość tego co nie masz i dążenie do tego by to mieć. W ten sposób będziesz cały czas zdobywał nowe umiejętności, cechy, rzeczy, cały czas rozwijał się.

Bycie sobą – dzisiaj nosimy wiele masek. W pracy jesteśmy osobą Y, przed jedną grupą znajomych osobą Z, przed drugą grupą znajomych X. I tak zmieniamy maski z jednej na drugą, zapominając czasem o tym kim naprawdę jesteśmy. Bądź sobą – odkrywaj siebie, poznawaj, pracuj nad sobą i zaakceptuj się. Ulga gdy nie musisz nosić maski jest gigantyczna.

Pieniądze – „wooooow” – większość osób pewnie tak zareagowała na ten punkt. Przypomniały im się hasła typu „pieniądze szczęścia nie dają”. Ok, skoro tak, to przekaż komuś wszystkie swoje pieniądze i spróbuj przeżyć. Zobaczymy, czy wtedy będziesz taki szczęśliwy. W dzisiejszym świecie posiadanie pieniędzy jest konieczne do szczęścia. Nie musisz być bogaty, jednak musisz mieć wystarczająco dużo pieniędzy, by żyć na poziomie jakiego pragniesz

Dobre relacje – piszę o tym ja, człowiek, który przez długi czas uważał, że nie potrzebuje innych. Już jakiś czas temu zrozumiałem, że relacje są cholernie ważne i warto o nie dbać.

To moje 8 odpowiedzi na pytanie „Jak być szczęśliwym człowiekiem” – 8 kluczy do szczęścia. 8 filarów na których stoi szczęście. Z jednej strony to dużo rzeczy o które trzeba zadbać. Z drugiej strony gdy jeden filar upadnie, to twoje szczęście ciągle będzie stało. Gdybyś oparł swoje szczęście tylko na jednej rzeczy np. cieszeniu się z tego co masz, to wystarczy, że przez chwilę tego zabraknie i już nie będziesz szczęśliwy. Gdy zadbasz o wszystkie 8 rzeczy, to w takich chwilach – ciągle będziesz dążył do rozwoju, będziesz żył w zgodzie z wartościami, realizował swoje pasje i do tego będziesz miał wokół siebie ludzi, którzy Ci pomogą. Dzięki temu pozostaniesz szczęśliwy.

Dodaj komentarz