Jaką rasę psa wybrać?

Jaką rasę psa wybrać?

Częstym pytaniem przyszłych właścicieli psów jest pytanie o rasę, która spełniłaby oczekiwania właściciela i domowników. Podstawowym problemem dla większości osób jest wielkość psa. Zdarza się bowiem, że rasy psów dużych odpowiadają właścicielowi pod względem temperamentu, jednakże ich posiadanie wyklucza środowisko jego życia, wielkość mieszkania, tryb zajęć domowników, brak możliwości do odbywania częstych i dalekich spacerów z psem, itp. Ponadto brak zaspokojenia takich potrzeb u dużych psów test fakt, że mogą często chorować i być nieszczęśliwe. Potężna budowa psów i ich waga powoduje liczne problemy ze stawami i sercem, bądź choroby gastryczne.

Duże psy mają swoje specyficzne wymagania, a brak ich zaspokojenia może w istotny sposób zaburzyć ich rozwój.Ponadto wybór psa powinien zawsze współgrać z usposobieniem właściciela, co ułatwi wzajemne relacje. Wśród ras psów dużych wyróżniamy psy z żywym usposobieniem, energiczne, wesołe, ale też psy apatyczne i powolne. Adoptując psa należy robić to w sposób przemyślany, ponieważ wiążemy się z nim na wiele lat.

Spośród dużych psów na uwagę zasługuje dog niemiecki. Pies tej rasy jest duży i umięśniony z lekko wygiętą szyją. Mierzy do 87 cm i osiągają wagę do 75 kg. Psy cechuje różnorodne umaszczenie, np: żółte, stalowe z lekko niebieskim połyskiem, arlekin (białe z nieregularnymi plamami). W hodowli dogi miewają kłopoty w zakresie socjalizacji i bywają trudne we współżyciu z innymi, dlatego ważne jest aby w okresie wzrostu miały kontakt z innymi psami i ludźmi, by ich reakcje związane z obecnością obcych nie były zbyt agresywne.

W Polsce najbardziej popularną rasą wśród dużych psów jest bernardyn. Zwierzę wyróżnia spośród innych jego muskularność, a nierzadko waga, która może przekroczyć nawet 100 kg. Psy osiągają wielkość do 90 cm. Z tego względu bywa wykorzystywany w ratownictwie, gdzie użyteczny okazuje się jego nieprzeciętny zmysł orientacji i inteligencja. Psy znane są z pracy w ratownictwie alpejskim. Jego umiejętności oraz siła nierzadko stanowią o powodzeniu akcji ratowniczej w górach. W domu sprawdza się jako towarzysz i przyjaciel.

Spośród ras psów dużych wiele jest przedstawicieli określanych jako psy niebezpieczne. Największy spośród nich jest owczarek kaukaski, który osiąga wielkość do 78 cm i wagę do 75 kg. To rasa, której umiejętności wykorzystywane były w pasterstwie. Psy są zrównoważone, czujne, ale i stanowcze, ponieważ często wykazują się właściwościami dominującymi. Inni przedstawiciele osobników zaliczanych do grupy psów groźnych to Tosa. Psy mogą osiągać wagę do 90 kg i osiągać wysokość do 70 cm. Kolejną jest sztucznie uzyskana krzyżówka otrzymana ze skrzyżowania dwóch ras: bernardyna z owczarkiem kaukaskim i nosi nazwę moskiewskiego stróżującego. Psy tej rasy są duże i silne, a ich waga zwykle sięga do ok. 80 kg.

Analizując wymienione przykłady popularnych ras, można sformułować wniosek, iż wielkość psów nie zawsze idzie w parze z ich charakterem. Psy bywają różne, a ich wielkość nie determinuje sposobu zachowania. W większości przypadków psy duże są podatne na szkolenia i z łatwością się przywiązują, dając wiele radości ich właścicielom.

Dodaj komentarz