Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Rozstania z partnerami są jednymi z najtrudniejszych momentów w życiu. Gdy wydarzy się to nagle, zwykle czujemy ogromny żal i nie wyobrażamy sobie dalszego życia. Więzi partnerskie bywają bardzo silne, nic więc dziwnego, że tak trudno pogodzić się z rozstaniem. Gdy druga strona komunikuje zamiar odejścia zwykle nie możemy już nic zrobić. Pozostaje nam pogodzić się z sytuacją i zrobić wszystko by jak najszybciej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Dlaczego ludzie się rozstają?

Początkowa faza związku bywa zwykle bardzo szczęśliwa. Młodzi ludzie są sobą zafascynowani, uwielbiają spędzać ze sobą czas i bardzo tęsknią przy najmniejszej rozłące. Z czasem jednak temperatura uczuć spada a w związku zaczyna dziać się gorzej. Bywa i tak, że w pędzie codzienności nie zauważamy, że związek się psuje i potem jesteśmy zaskoczeni, że druga strona postanawia odejść. Związki są kończone najczęściej przez zdrady i nieporozumienia. Gdy ktoś poznaje kogoś ciekawszego i pragnie do niego odejść to zwykle nie da się już nic na to poradzić. Równie często związki rozpadają się przez nieporozumienia. Jeśli para kłóci się prawie codzienne albo często miewa ciche dni to znak, że są tutaj duże problemy z komunikacją. Bywa też i tak, że związek jest pozornie zgodny jednak potrzeby partnerów nie są zaspokajane, jedna ze stron nie czuje się szczęśliwa i odchodzi. Z kolei w długoletnich związkach niekiedy uczucie się wypala i partnerzy nie mają sobie już nic do zaoferowania.

Jak zakomunikować koniec?

Wiele osób ma problem z zakończeniem związku, którego już nie chce. Zwlekają z tym miesiącami, ukrywają nowego partnera albo komunikują koniec przez SMS-a czy osoby trzecie. Jeszcze inni znikają bez słowa. Warto pamiętać o tym, by mieć odwagę uczciwie i szczerze związek zakończyć. Jeśli kogoś kiedyś się kochało to należy mu się uczciwe postawienie sprawy. To jak związek będzie zakończony w dużej mierze wpływa na to, jak osoba opuszczona sobie z tym poradzi. Jeśli kobieta przypadkiem dowiaduje się, że jest zdradzana przeżyje szok i będzie miała prawo czuć się oszukana. To właśnie takie pary często rozstają się w nienawiści i zrywają ze sobą wszystkie kontakty.

Każdy musi pogodzić się ze stratą. Czas jest bardzo ważny, nie należy od razu rzucać się w ramiona kolejnego, przypadkowego partnera. U wielu osób rozstanie kończy się depresją ale należy robić wszystko aby do tego nie dopuścić. Przede wszystkim trzeba jak najmniej myśleć o byłym partnerze. Usuwamy więc z pola widzenia przedmioty, które się z nim kojarzą i unikamy kontaktu. Nie dzwonimy do siebie, nie staramy się aranżować spotkań. Na tym etapie jest to bardzo niewskazane. Należy starać się zapełnić pustkę jaka zostaje po partnerze. To dobry czas na odnowienie starych znajomości, uprawianie sportu czy powrót do pasji.

Dodaj komentarz