Wspomagaj odchudzanie dzięki tym suplementom

Wspomagaj odchudzanie dzięki tym suplementom

Odchudzanie to często długi, wymagający cierpliwości i dyscypliny proces. Pewne jest, że niezbędna jest odpowiednia dieta, która daje znakomite efekty w połączeniu z aktywnością fizyczną. Co więcej, istnieją suplementy, które w naturalny sposób mogą ułatwić nam gubienie zbędnych kilogramów.

Tabletki na odchudzanie – hit czy kit?

Schudnij w 3 dni! Spal tłuszcz w jeden wieczór! -5 kg bez wyrzeczeń! Takimi sloganami często reklamują się spalacze tłuszczu, które w teorii mają wykonać za nas całą pracę. Niestety nie jest to możliwe – tabletka nie stanowi sposobu na odchudzanie, a może nawet sprowadzić na nas dolegliwości od strony zdrowotnej. Wiele tabletek “na schudnięcie” nie opiera się na naturalnym składzie, głównie opierają się na składnikach nieznanego pochodzenia, które w rzeczywistości bardzo obciążają nasz organizm.

Spalacze tłuszczu bazują przede wszystkim na ostrych przyprawach, które mają przyspieszać metabolizm i powodować zwiększone wydzielanie potu. Dodatkowo mają duże dawki kofeiny, które dostarczają nam energii, mają przede wszystkim wspomagać osoby trenujące. Czasami tego rodzaju tabletki mają naprawdę dobry skład, jednak często nie warto łączyć na raz tak wielu składników, a dodatkowo w ogromnych ilościach. Zdecydowanie lepiej jest wybierać konkretne suplementy, które nie działają ogólnie, a po prostu są dostosowane do naszych potrzeb.

Jakie suplementy wybierać?

Na początek warto podkreślić, że suplementy mają nam tylko pomóc w osiągnięciu danego celu. Nic nie zastąpi zbilansowanej, pełnowartościowej diety, wzbogaconej o trening. Suplementy możemy podzielić na kilka rodzajów, które działają w wybranych dziedzinach:

Regulowanie pracy organizmu

Jednym z najpopularniejszych suplementów, które świetnie wspomagają proces odchudzania, jest Coleus Forskholii – pokrzywa indyjska. Pokrzywa jest znana z wielu właściwości prozdrowotnych, stosuje się ją zarówno w formie tabletek, jak i ziołowych naparów. Często zmagamy się z zatrzymywaniem wody w organizmie, co wynika z przyjmowania zbyt małej ilości płynów, stosowania pewnych leków lub w przypadku kobiet ze zmian towarzyszących cyklowi menstruacyjnemu. Pokrzywa pomaga w zredukowaniu opuchlizny, pozbyciu się nadmiaru wody, a także ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej. Działanie pokrzywy opiera się na uwalnianiu tłuszczu zapasowego i zamienianie go w energię. Co więcej, pokrzywa indyjska reguluje ciśnienie, pomaga w zaburzeniach snu oraz wspiera pracę tarczycy, co przekłada się na lepszą przemianę materii.

Niewiele osób wie, jak istotną rolę odgrywa białko w naszym organizmie. Odżywki białkowe są kojarzone przede wszystkim ze sportowcami, ale mogą ich używać nawet osoby o niskiej aktywności fizycznej. Posiłki bogate w białko są bardziej syte i dzięki nim na dłużej zatrzymujemy uczucie głodu. Co więcej, to właśnie białko stanowi podstawowy budulec mięśni oraz przyspiesza metabolizm. Białko to podstawowy makroskładnik, który często jest spożywany w zbyt małych ilościach na rzecz tłuszczy i węglowodanów. Jeśli mamy problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości białka za pomocą tradycyjnych produktów, wówczas warto zacząć je suplementować w formie odżywek.

“Podkręcanie metabolizmu”

Osoby, które są naturalnie szczupłe, mimo że jedzą na potęgę, nazywane są osobami z szybkim metabolizmem. Oczywiście każdy chciałby mieć świetną sylwetkę bez dużego wysiłku, jednak zazwyczaj wynika to z predyspozycji genetycznych. Przemianę materii możemy przyspieszyć za pomocą takiego suplementu jak piperyna. Jest to główna substancja aktywna ziaren pieprzu, zatem stanowi naturalny suplement. Piperyna wspomaga oczyszczanie organizmu oraz przyspiesza trawienie. Wzmacnia termogenezę, podczas której organizm wytwarza więcej ciepła i wówczas spala większą liczbę kalorii. Oprócz tego piperyna zwiększa wchłanianie składników odżywczych z pożywienia i skutecznie wspomaga proces lipolizy – spalania tłuszczu.

W podobny sposób zadziała na nas zielona herbata, która tak jak pokrzywa, może być suplementowana w formie naparu lub tabletek. Znana jest z właściwości przeciwutleniających, z jej pomocą możemy zrobić sobie świetny detoks. Co więcej, podnosi wydolność organizmu oraz wspomaga przemianę materii i metabolizm tłuszczów, dzięki czemu ułatwia uzyskanie wymarzonej wagi ciała.

Hamowanie apetytu

Często mamy tak dużą ochotę na zjedzenie czegoś niezdrowego, że nie sposób sobie omówić. Duże uczucie głodu wynika przede wszystkim ze spożywania “pustych” kalorii, które w rzeczywistości nie nasycają nas i nie wypełniają żołądka. Jedzenie pełnowartościowych posiłków, bogatych w owoce i warzywa oraz duże dawki błonnika zapewni, że posiłki będą syte. Na odczuwanie głodu ma również wpływ picie wody, ponieważ zazwyczaj nie potrafimy rozróżnić, czy jesteśmy spragnieni, czy może nasz organizm domaga się jedzenia.

Suplement zwany Garcinia Cambogia zmniejsza apetyt i zwiększa uczucie sytości po posiłkach. Dodatkowo pozytywnie wpływa na termogenezę oraz na metabolizm cukrów. Ten suplement reguluje poziom cholesterolu oraz przyczynia się zablokowania tworzenia nowych tłuszczów w organizmie. W bardzo podobny sposób zadziała kwas linolowy – CLA, który ma również działanie przeciwmiażdżycowe oraz zapobiega nowotworom.

Dla osób ćwiczących znakomicie sprawdzi się L-Karnityna, która skraca okres regeneracji potreningowej oraz zwiększa wydolność organizmu. Co więcej, odpowiada za transportowanie kwasów tłuszczowych z rezerw organizmu do komórek wytwarzających energię. Ma również znakomity wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Jak w naturalny sposób przyspieszać odchudzanie?

Przyspieszenie metabolizmu jest możliwe dzięki ćwiczeniom, zwłaszcza tym, które wymagają od nas dużego wysiłku w krótkim czasie. Znakomitym pomysłem są treningi HIIT, czyli interwałowe, które polegają na przeplataniu krótkich sesji bardzo intensywnej aktywności z przerwami na spokojniejsze ćwiczenia. Taki trening może trwać zaledwie 15 minut, a jeszcze kilka godzin po zakończeniu, nasz organizm będzie spalał kalorie, co ułatwi uzyskanie deficytu kalorycznego.

Na nasz metabolizm ma również wpływ NEAT, czyli spontaniczna aktywność fizyczna. Co to oznacza? Po prostu działania, które podejmujemy w ciągu dnia, takie jak sprzątanie, noszenie zakupów, wchodzenie po schodach, czy spacery z psem. To właśnie ona w dużej mierze odpowiada za to, jak wiele kalorii spalimy, ponieważ zazwyczaj jest ich dużo więcej niż w przypadku treningu siłowego. Warto jest się ruszać jak najwięcej – stać w komunikacji miejskiej, wybrać schody zamiast windy, czy też chodzić podczas rozmowy przez telefon. Są to potencjalnie banalne rady, a mogą zdziałać naprawdę dużo.

Zawsze pamiętajmy o wodzie! 2l w ciągu dnia to minimum dla dorosłego człowieka, a jeśli dana osoba jest aktywna fizycznie, zapotrzebowanie na płyny ulega zwiększeniu. Odpowiednie nawodnienie sprawi, że nie będziemy odczuwali tak silnego głodu zaledwie chwilę od ostatniego posiłku. Dodatkowo nasz organizm będzie zdolny do szybkiego i sprawnego pozbywania się toksyn.

Posiłki najlepiej spożywać obfite, co nie oznacza, że kaloryczne. Przykładowo chude mięso ma bardzo mało kalorii, tak samo gotowane warzywa, dzięki czemu możemy zjeść tych produktów naprawdę dużo, a zmniejszyć ilość makaronu lub ryżu. Warto dopisać do swojego jadłospisu małe przekąski, które na jakiś czas zaspokoją nasz głód, tak abyśmy bez problemu doczekali kolejnego posiłku.

Podsumowując, odchudzanie może wydawać się trudne, jednak jeśli znamy kilka podstawowych zasad, wówczas bez problemu sobie z tym poradzimy i osiągniemy upragnioną wagę. Dieta i trening to podstawa, ale kto powiedział, że nie można sobie pomóc? Suplementy to nasz najlepszy przyjaciel, jednak należy dobierać je z głową i nie wierzyć we wszystkie zapewnienia z reklam. Naturalny skład niesie małe ryzyko szkodliwych dla organizmu efektów ubocznych, w przeciwieństwie do tego, co jest bogate w chemię. Warto mieć na uwadze fakt, że nie zredukujemy tkanki tłuszczowej w kilka dni – musimy na to poświęcić sporo czasu, ale wypracowane nawyki żywieniowe pomogą nam utrzymać uzyskaną wagę.

Dodaj komentarz