Wiele razy wspominałam o tym, że trądzik to dla młodych ludzi „koszmar”. Zmiany skórne atakują nie tylko twarz, ale również plecy. Na szczęście nie jesteśmy skazani na życie z trądzikiem na plecach. Wystarczy szybko wziąć się za odpowiednie leczenie. Tylko od czego zacząć?
Gdy trądzik na plecach „kiełkuje”
Najłatwiej pozbędziemy się trądziku na plecach, gdy nie przyjął on jeszcze „poważnej” postaci. Gdy nie występuje w nasilonej formie, wówczas skuteczne mogą okazać się wszelkie domowe sposoby. Należy jednak zapomnieć o wyciskaniu, spirytusie salicylowym, wodze utlenionej czy sodzie oczyszczonej! Są inne – znacznie bardziej skuteczne metody, które pozwolą na uporanie się z trądzikiem na plecach.
Zacznij od drożdży
Drożdże, również te piekarnicze zawierają w swoim składzie sporą dawkę witamin z grupy B, cynk, witaminę H czy inozytol. Wszystkie te substancje przyczyniają się do poprawy kondycji nie tylko skóry, ale również włosów i paznokci. Z tego też powodu drożdże są doskonałym sposobem na trądzik ,również na plecach.
By zlikwidować mało nasilony trądzik, pomocne mogą okazać się kąpiele w drożdżach. Wystarczy jedną kostkę drożdży piekarniczych rozpuścić w jednym litrze gorącej wody, a następnie tak przygotowany roztwór wlać do wanny z wodą. Kąpiel powinna trwać około piętnastu minut. Jeżeli na skóra ma tendencję do łojotoku, wówczas takie kąpiele drożdżowe można fundować sobie codziennie. Kurację trzeba jednak przerwać po upływie kilkunastu dni, a potem ponownie powrócić do zabiegów. Jako ciekawostkę podam fakt, że wiele salonów kosmetycznych i salonów odnowy biologicznej ma w swojej ofercie kąpiele drożdżowe.
Możesz skórę przemywać tonikami
By pozbyć się trądziku na plecach, skórę można przemywać przygotowanymi w domu tonikami. Na skórę dotkniętą zmianami dobrze zadziała tonik z soku aloesowego. Gotowy preparat można zakupić w aptece. Ale można wycisnąć go z rośliny – aloes zwyczajny, który z pewnością znajduje się w każdym domu. By skóra nie szczypała, należy sok z aloesu rozpuścić z odrobiną wody.
Innym skutecznym tonikiem na trądzik, również na plecach może być tonik z soku z cytryny. By go przygotować będziemy potrzebować kilkunastu kropel z wyciśniętej cytryny oraz odrobiny wody. Całość należy wymieszać, a następnie przemywać skórę na plecach objętą trądzikiem.
Pamiętaj o złuszczaniu
By mieć z głowy (a raczej z pleców) problem trądziku, wówczas koniecznością jest systematyczne złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Co prawda nakładanie peelingów na plecy będzie nie lada wysiłkiem. Jednak można poprosić członka rodziny o pomoc. By złuszczyć naskórek można wspomóc się gotowymi kosmetykami. Można również zastosować domowe peelingi. Dobrze zadziała scukrzony miód. By kuracja przyniosła rezultat, warto regularnie złuszczać skórę na plecach.
Działaj punktowo
Trądziku na plecach można pozbyć się, działając punktowo. W miejscu, gdzie pojawiły się wykwity trądzikowe można przyłożyć cebulę. Działa ona antybakteryjnie oraz odkażająco. Cebulę należy przekroić na pół, a następnie przyłożyć w miejscu występowania krost. W związku z tym, że cebula do pleców raczej nie przyklei się, a taki okład należy trzymać przez kilka godzin, zaleca się wykonanie „zabiegu” wieczorem. Trzymanie cebuli na plecach zmusza nas do leżenia na brzuchu. Ten czas można jednak wykorzystać na czytanie książek.
Gdy trądzik na plecach „rozwija się”
Niestety nie zawsze domowe sposoby na trądzik są niezawodne. Wówczas, gdy nie widzimy znacznej poprawy, a zmiany wydają się coraz bardziej nasilać, koniecznością jest „przejście do etapu drugiego”. Chodzi mi o stosowanie specjalnych kosmetyków przeznaczone do walki z trądzikiem.
W związku z tym, że trądzik, nie tylko na plecach, jest powszechną dolegliwością skórną, preparatów na trądzik nie brakuje. W drogeriach i aptekach można dostać zarówno droższe, jak i tańsze specyfiki.
Jednak większość z nich opiera się na jednakowych substancjach czynnych, a jak wiadomo – to właśnie substancje aktywne przyczyniają się do zwalczania problemu.
Na trądzik – nieważne czy dotyka pleców, czy twarzy – skutecznie działa nadtlenek benzoilu. Jest to substancja, która wykazuje właściwości przyczyniające się do redukcji beztlenowego środowiska korzystnego dla rozwoju bakterii beztlenowych. Ponadto nadtlenek benzoilu zmniejsza liczbę powstających zaskórników, co oznacza mniejszą ilość wykwitów skórnych.
Kolejną substancją czynną, która skutecznie zwalcza trądzik jest kwas azelainowy. Jest to substancja, która wykazuje działanie przeciwzapalne, keratolityczne, a nawet przyczynia się do redukcji pozapalnych i potrądzikowych przebarwień.
Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na substancje czynne. Bowiem i substancje „dodatkowe” mogą przyczynić się do likwidacji trądziku na plecach. Walkę z trądzikiem wspomóc może zawarta w kosmetykach witamina E (jest przeciwutleniaczem, korzystnie wpływa na kondycję skóry), hydrolizat kolagenu, kwas hialuronowy, wyciąg z arniki, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, olej jęczmienny.