Kawa specialty z Etiopii – Afryka miejscem odkrycia kawy

Kawa specialty z Etiopii – Afryka miejscem odkrycia kawy

Kochasz kawę? Jeśli tak to musisz wiedzieć, że to właśnie afrykańska Etiopia jest państwem, w którym dawno temu odkryto kawę. Gdyby nie wędrownicza przygoda pewnego pasterza, to kto wie, może i ówcześni ludzie musieliby jeszcze trochę poczekać na odkrycie pobudzających owoców kawowca.  To właśnie stąd wywodzi się pyszna kawa specialty z Etiopii, której smak określany jest jako prawdziwe arcydzieło, które już po pierwszym łyku daje niepowtarzalne doznania dla naszych kubków smakowych.

Odkrycie kawy w afrykańskiej Etiopii – popularna legenda i doniesienia

Istnieje pewna legenda, która głosi, że to właśnie afrykańska Etiopia jest krajem, w którym odkryto kawę. Odkrycie to dość często przypisuje się pasterzowi z Etiopii. To właśnie on podczas swojej długiej wędrówki po Afryce postanowił odpocząć wśród dzikiego stada kóz lub owiec. Pewnego dnia Kaldi, bo właśnie tak nazywa się nasz bohater, natrafił na wyjątkowo pobudzone stado dzikich kóz lub owiec, które zachowywały się dość dziwnie i nienaturalnie. Pasterz zaczął uważniej przyglądać się stadu, które żywiło się tajemniczymi i dotąd nieznanymi roślinami. To właśnie po nich owce nabierały energii do skakania. Zaciekawiony Kaldi postanowił także spróbować tych samym owoców z roślin zjadanych przez owce. Dzięki jego odwadze i ciekawości odkryto niezwykły wpływ kawowców na organizm człowieka.

Warto także wiedzieć, że istnieje dość podobna legenda. Głosi ona, że identyczna sytuacja spotkała nie etiopskiego pasterza, a niejakiego Szejcha. Po podzieleniu się odkryciem z innymi ludźmi kawa zyskiwała coraz większą popularność. Obydwie legendy potwierdzają, że to właśnie Etiopia jest miejscem, z którego pochodzi pierwsza kawa.

Kawa specialty z Etiopii – arcydzieło wśród kaw

Po dokonaniu odkrycia kawy przez setki kolejnych lat pracowano nad opatentowaniem idealnej mieszanki ziaren dostępnych kawowców.  W końcu, po wielu próbach dokładnej selekcji owoców kawowca i odpowiednio długim czasie wypalania ziaren, odkryto kawę specialty z Etiopii. Jej niepowtarzalny smak i aromat przez wiele osób jest określany prawdziwym arcydziełem. Powodem tego są niepowtarzalne doznania smakowe, które pieszczą nasze zmysły przy każdym łyku takiej kawy.

Kawa specialty z Etiopii charakteryzuje się kwiatowo-ziołowymi nutami smakowymi, które zostały wzbogacone świeżymi cytrusami oraz pyszną czekoladą. Takie połączenie nadaje niepowtarzalności i świeżości kawy, której smak na długo zapadnie nam w pamięci. Dzięki temu możemy cieszyć się aksamitnością kawy, która nie jest aż tak mocna.

Dodaj komentarz