W ostatnim czasie wiele mówi się o produktywności. Mnóstwo osób cierpi na brak czasu i zastanawia się co robić, aby móc lepiej wykorzystywać swój czas. Bycie produktywnym oznacza, że uczymy się nasze zadania wykonywać w krótszym czasie, dzięki poprawie efektywności. Staramy się do minimum skracać czas pracy po to, by zwiększać pozostałą przestrzeń i móc więcej wypoczywać i po pracy oddawać się innym ważnym aktywnościom. Oto kilka sposobów na bycie bardziej produktywnym.
Zmień nawyki związane z telefonem
Telefon to jeden z najważniejszych czynników rozpraszających i zjadacz czasu. Nie warto ciągle zerkać na swojego smartfona i sprawdzać czy pojawiło się coś nowego. Na czas pracy przy komputerze najlepiej jest ustawić tryb samolotowy. Warto też robić sobie godziny wolne od telefonu. Na przykład w weekend można na kilka godzin celowo odłożyć smartfon w trudno dostępne miejsce i zająć się czymś bardziej kreatywnym.
Walcz z prokrastynacją
Prokrastynacja to skłonność do odkładania zadań na później. Robimy tak gdy nie lubimy danego zadania, nie widzimy jego sensu albo nie do końca wiemy jak się za coś zabrać. Odkładanie bardzo często dotyczy także zadań dużych. Wystarczy takie zadania podzielić na mniejsze projekty i wykonywać etapami.
Eliminacja zbędnych przedmiotów w otoczeniu
Żyjemy w czasach ogromnego konsumpcjonizmu. Kupujemy różne przedmioty, które często później nie są używane. Czasem mamy ich tak dużo, że po prostu o nich zapominamy. Warto wiec regularnie przeglądać swoje rzeczy i pozbywać się tego, co nie jest nam potrzebne. Dzięki temu mniej czasu będziemy poświęcać na sprzątanie i szukanie rzeczy. Uporządkowana przestrzeń ułatwia także skupianie uwagi.
Bycie asertywnym
Osoby, które narzekają na brak czasu często nie są asertywne. Zastanów się czy ty sam nie poświęcasz za dużo czasu na sprawy innych ludzi. Być może często robisz coś, na co nie masz ochoty bo nie potrafisz odmawiać. Jeśli tak, to czas to zmienić.
Planuj swój dzień
Każdy swój dzień warto zaplanować wieczorem dnia poprzedniego. Listy zadań niesamowicie ułatwiają codzienną organizację czasu. Na taką dzienną listę wpisujemy trzy, góra cztery duże zadania i ustawiamy je według priorytetów. Należy zapełnić sobie jedynie 60% dostępnego czasu, bo resztę zwykle pochłoną zdarzenia nieplanowane.
Używaj elektronicznego kalendarza
Kalendarz w telefonie to wspaniały wynalazek, dzięki któremu można zyskać wiele czasu. Należy wyrobić sobie nawyk wpisywania na bieżąco ważnych zdarzeń i obowiązków. Na przykład wychodząc od lekarza od razu wpisujemy do kalendarza termin kolejnej wizyty, dzięki czemu nie musimy już o tym myśleć. W odpowiednim momencie kalendarz wyemituje nam powiadomienia. Elektroniczne kalendarze mają tę przewagę nad tradycyjnymi, że działają automatycznie i nie musimy pamiętać by do nich na czas zajrzeć. Poza tym mamy wszystko w jednym miejscu i nie walczymy z nadmiarem karteczek w otoczeniu.
Delegowanie zadań
Za brakiem czasu często stoi nawyk robienia wszystkiego samodzielnie. Tymczasem zadania zawodowe można delegować innym pracownikom, obowiązki domowe można podzielić między członków rodziny a zadania takie jak sprzątanie czy mycie samochodu można zlecać na zewnątrz.
Pracuj w blokach czasowych
Produktywności bardzo sprzyja praca w blokach czasowych. Chodzi o to, by za jednym razem wykonać przelewy, odpisać na maile czy załatwić sprawy telefoniczne. Dzięki temu nie rozpraszamy się i oszczędzamy zasoby.
Wielozadaniowość to zły wybór
Wielozadaniowość sprawdza się jedynie wtedy, gdy czekamy w kolejce i czytamy książkę lub słuchamy podcast. Poza tym zawsze warto skupiać się na jednym zadaniu. Gdy całe zadanie zostanie skończone dopiero wtedy warto zaczynać następne.