Maseczki: jaką mają postać?

Maseczki: jaką mają postać?

Maseczki należą do popularnych kosmetyków. Mogą być w postaci kremu, żelu lub kompresu na twarz. Wybierając je warto o tym pamiętać, że nie zawsze ich forma musi nam odpowiadać.

Maseczki kremowe

Zaliczane są do najbardziej popularnych. Do tej kategorii należy większość maseczek nawilżających, odżywczych, łagodzących i przeciwzmarszczkowych. Maseczki kremowe nakłada się na twarz równomiernie. Po czasie zaleconym w instrukcji pozostałości usuwa się wacikiem lub zmywa. Niektóre z tych maseczek – głównie te o działaniu nawilżającym – mogą pozostać na skórze aż do wchłonięcia.

Z glinką

W drogeriach dostępne są gotowe maseczki z glinką oraz glinka w czystej postaci. Wystarczy wymieszać ją z wodą mineralną w takiej ilości, aby powstała gęsta papka. Rozsmarowany na twarzy kosmetyk tworzy skorupkę. Po około 15-20 minutach glinkę zastygniętą glinkę zmywa się i nakłada krem. Glinki mają absorpcyjne właściwości. Maseczka z glinki usuwa ze skóry toksyny. W zamian jednak oddaje cenne mikroelementy. W drogeriach dostępne są maseczki z glinką różową, białą, zieloną albo czerwoną. Poszczególne glinki różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale także składem, dlatego przeznaczone są do różnych rodzajów cery.

Peel off

Kosmetyki te mają postać gęstego żelu. Zawarte w nich składniki rozpuszczają martwy naskórek i zwężają pory. Nakłada się je równą warstwą i czeka aż zastygną. Usuwa się je zrywając z twarzy – najlepiej jest zacząć od brody. Razem z kosmetykiem usuwane są martwe komórki i zanieczyszczenia. Po zerwaniu maseczki skórę twarzy należy przetrzeć tonikiem i wklepać używany na co dzień krem. Maseczki typu peel off mają bardzo kojący wpływ na skórę. W ich składzie są bowiem witaminy, wyciągi z roślin lub owoców. Z uwagi na różny skład mogą być stosowane do różnych rodzajów cery.

Kompresy

Maseczki, które mają postać kompresu to na ogół płat tworzywa, którego struktura przypomina używaną w krawiectwie flizelinę. Maseczki te mają kształt twarzy. W każdej z nich znajdują się wycięte fabrycznie otwory na usta, nos i oczy. Płat tworzywa nasączony jest kosmetykiem pielęgnacyjnym. Maskę nakłada się na twarz i dokładnie wygładza. Pod spodem nie powinny pozostać żadne, nawet najmniejsze bąbelki. Kompres zdejmuje się po czasie zaleconym w dołączonej instrukcji.

Przed nałożeniem maseczki trzeba odpowiednio przygotować skórę na przyjęcie składników pielęgnacyjnych. Dlatego też skórę należy oczyścić peelingiem. Nakładając maseczkę – niezależnie od tego, jaką ma postać – zawsze należy ominąć okolice ust i oczu.

Dodaj komentarz