Wisława Szymborska mawiała, że ludzkość nigdy nie wymyśliła lepszej rozrywki od czytania. Odkąd pod koniec XIX wieku zaczęło rozwijać się kino, pozycja książek była stale zagrożona, na rzecz mediów dających możliwość poznawania niesamowitych światów i historii z mniejszym wysiłkiem. Dziś książki stanowią rozrywkę nieco elitarną. Ci, którzy czytają, wiedzą, jakie korzyści z tego płyną, ale zdarzają się i tacy, którzy z dumą przyznają, że w życiu nie przeczytali żadnej książki. Na szczęście literatura przetrwała i ma się całkiem dobrze. Ranking najważniejszych książek wszech czasów obejmuje pozycje z całego świata, w tym najwybitniejszych mistrzów literatury francuskiej, rosyjskiej, angielskiej, niemieckiej czy polskiej. Istnieje jednak ranking, który nieco rozmija się z tym pierwszym, gdzie znalazły się książki najchętniej czytane i kupowane przez czytelników. Mowa tutaj o bestsellerach, które sprzedały się do tej pory w dziesiątkach milionów egzemplarzy na całym świecie. Oto lista wybranych pozycji.
Harry Potter – niezwykły świat magii
J.K. Rowling zaczęła pisać pierwszą część Harry’ego Pottera pod koniec lat dziewięćdziesiątych, aby urozmaicić czas swoim dzieciom. Szybko jednak okazało się, że stworzyła powieść mającą ogromny potencjał. Historia opowiada o chłopcu, który w wieku jedenastu lat dowiedział się, że jest czarodziejem. Wkrótce trafia do Hogwartu, Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Znajduje się ona w malowniczym zamku, gdzie portrety na obrazach odwiedzają się nawzajem, gajowym jest półolbrzym, stałymi lokatorami są duchy, a nietuzinkowi nauczyciele nauczają takich przedmiotów, jak Eliksiry, Obrona Przed Czarną Magią czy Wróżbiarstwo. Szybko okazuje się, że Harry Potter jest rozpoznawalny w świecie magii, ponieważ jako niemowlę przeżył konfrontację z największym czarnoksiężnikiem, Lordem Voldemortem. W szkole chłopiec znajduje przyjaciół i wrogów, a każdy kolejny rok nauczania kończy się starciem z siłami zła, przybierającymi różną postać. Cała seria zmierza do wielkiej konfrontacji między Harrym Potterem a Voldemortem, jednak po drodze czytelnicy mają szansę poznać zupełnie niezwykły i szczegółowo opisany świat czarodziejów. Dzięki licznym detalom autorce udało się uprawomocnić wykreowany świat, w który czytelnik na czas lektury po prostu wierzy. Siedem tomów “Harry’ego Pottera” sprzedało się w sumie w ponad 450 milionach egzemplarzy, a w Anglii powstało mnóstwo tras wycieczkowych śladami bohaterów serii. Każdy tom doczekał się również ekranizacji.
Władca Pierścieni – mitologia Śródziemia
J.R.R. Tolkien zaczął pisać swoją powieść przed wybuchem drugiej wojny światowej i skończył po dwunastu latach. Na początku marzył o tym, aby całość wydać w jednym tomie, ale historia była zbyt wielka objętościowo. W rezultacie wydano “Drużynę pierścienia”, “Dwie wieże” i “Powrót króla” w trzech osobnych tomach. Książka uznawana jest za jedną z najważniejszych książek XX wieku. Uniwersum stworzone przez Tolkiena wypełnione jest mitycznymi stworzeniami, magią i poczciwymi istotami, które są zmuszone do walki ze złem. Historia zaczyna się, kiedy czarodziej Gandalf przybywa do Shire. Na miejscu okazuje się, że jeden z hobbitów jest w posiadaniu niezwykłego pierścienia, który zapewnił mu długowieczność, ale jeśli wpadnie w niepowołane ręce, może doprowadzić do zagłady. Dziewięcioosobowa Drużyna Pierścienia wyrusza w długą podróż, której celem jest unicestwienie pierścienia. Na drodze czyha na nich niebezpieczeństwo, ale obfituje ona również w wielkie popisy bohaterstwa, dowody przyjaźni, miłość i momenty komiczne. Na potrzeby tej książki Tolkien, który władał trzydziestoma językami, stworzył nowy język elficki. Książka sprzedała się w ponad 150 milionach egzemplarzy, a także doczekała doskonałych ekranizacji Petera Jacksona, które zgarnęły w sumie 17 Oscarów.
Kod Leonarda da Vinci – tajemnice przeszłości
“Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna to thriller należący do fikcji literackiej, który zawładnął wyobraźnią czytelników na całym świecie, ponieważ ściśle nawiązuje do rzeczywistości. Kiedy w Luwrze zostaje zamordowany kustosz, rozpoczyna się sprawa, którą rozwiązać może tylko Robert Langdon, znawca symboliki religijnej. Liczne wskazówki pozostawione na miejscu zbrodni, a także w dziełach mistrzów mają doprowadzić do znalezienia zabójców, ale przy okazji odkrywają tajemnice sprzed setek lat. W książce pojawia się kontrowersyjna teza o tym, że Maria Magdalena była w ciąży z Jezusem Chrystusem i to właśnie jej wizerunek widnieje na najsłynniejszym fresku Leonarda, czyli “Ostatniej wieczerzy”. Niezwykle szybka akcja, liczne ciekawostki i odwołania do sztuki czy symboliki religijnej wciągają od pierwszych stron. Powieść doczekała się ekranizacji z Tomem Hanksem w roli głównej, a na całym świecie sprzedano ponad 80 milionów egzemplarzy.
Mały Książę – filozofia dla dzieci i dorosłych
“Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery to urocza powiastka filozoficzna, która zyskuje coraz więcej treści i wartości im częściej się ją czyta. Pod baśniową warstwą, która jest szczególnie atrakcyjna dla dzieci, znajdują się wątki psychologiczne i nawiązujące do relacji międzyludzkich. Jest to jedna z książek, którą według statystyk najczęściej wręcza się w prezencie. Historię opowiada pilot, który ląduje awaryjnie na Saharze. Tam poznaje chłopca i historię jego podróży po różnych planetach, przyjaźni z lisem czy troski o różę. Mimo niewielkich gabarytów książka porusza kwestie najważniejszych wartości w życiu człowieka, takich jak miłość, przyjaźń i odpowiedzialność. Do tej pory na całym świecie sprzedano ponad 140 milionów egzemplarzy.
Alchemik – najpopularniejsza książka Paulo Coelho
Przez wielu czytelników Paulo Coelho uważany jest za rzemieślnika, który taśmowo produkuje książki idąc w ilość zamiast jakości. Rzeczywiście, jego powieści często nasycone są truizmami i frazami, w których trudno doszukać się sensu. Jednak wielkie grono zwolenników pisarza sens ten zauważa, a “Alchemik” sprzedał się w 65 milionach egzemplarzy na całym świecie. Książka opowiada historię pasterza Santiago, który wyruszył w podróż po Andaluzji ze swoim stadem. Z biegiem czasu wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią mu, że powinien wyruszyć do Egiptu, by odnaleźć tam ukryty skarb. Na skomplikowanej drodze spotyka jednak tytułowego alchemika i poznaje wiele prawd o życiu. Jest to nie tylko podróż z miejsca na miejsce, ale przede wszystkim wewnętrzna odyseja, która uczy, rozwija i pozwala poznać wnętrze duszy.
50 twarzy Greya
“50 twarzy Greya” E.L. James to powieść erotyczna, która zapoczątkowała modę na erotyki w świecie literatury, a także na BDSM i szereg gadżetów erotycznych przedstawionych na kartach książki. Historia zaczyna się, kiedy młoda Anastacia poznaje Christiana Greya, niezwykle przystojnego, bogatego i wpływowego biznesmena. Ich znajomość szybko przeradza się we wzajemna fascynację. Odważne sceny, skomplikowana relacja między kobietą i mężczyzną i szereg przygód po drodze sprawiły, że kiepska proza stała się jedną z najlepiej sprzedających się książek w roku premiery. Wszyscy zgodzą się, że nie jest to literatura najwyższych lotów, ale wspominane czynniki z nawiązką rekompensują niską jakość. Książka sprzedała się w ponad 40 milionach egzemplarzy, doczekała się kolejnych części, a także ekranizacji. Przede wszystkim zaś zapoczątkowała modę na odważne erotyki osadzone we współczesnych realiach. Od premiery “50 twarzy Greya” można było odnieść wrażenie, że co druga kobieta na świecie dysponująca odrobiną wolnego czasu spróbowała swoich sił jako poślednia pisarka.
Zmierzch – najsłynniejsze wampiry w literaturze
“Zmierzch” Stephenie Meyer to saga, której popularności nie sposób przecenić. Sprzedano ponad 120 milionów egzemplarzy, a w ekranizacji sagi wystąpili popularni Kristen Stewart i Robert Pattinson. Powieść opowiada o Belli Swan, która po przeprowadzce do nowego miasta zakochuje się w Edwardzie Cullenie. Wszystko przypominałoby zwyczajną historię dla nastolatków, gdyby nie fakt, że Edward jest wampirem. Ich miłość to początek skomplikowanej historii, w której wieczność ściera się ze śmiercią, a bohaterowie stają w obliczu coraz większego zagrożenia.