Skąd się bierze agresja u psów?

Skąd się bierze agresja u psów?

Jakie są najbardziej niebezpieczne rasy na świecie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w małej Chihuahua postać może okazać się bardziej arogancka niż doberman. A często winnym złego charakteru i ataków na ludzi i zwierzęta nie są geny psa, ale jego właściciele.

Z reguły właściciele są skłonni wydawać pieniądze na żywność wysokiej jakości, wizyty u weterynarza, leczenie, ale czasami całkowicie „zapominają”, że każdy pies, który osiągnął 6-8 miesięcy, musi zostać przeszkolony . Niestety, nie jest to rzadkie na ulicach naszych miast, kiedy słaba nastolatka ledwo powstrzymuje się, prowadzi Rottweilera na smyczy bez pyska. Również właściciele amatorów dużych psów, gdy gonią za ulicą za nieszczęśliwym kotem, krzycząc: „Weź to!”. Prawdopodobnie tak długo, jak istnieją tacy mistrzowie w społeczeństwie, przypadki psów atakujących ludzi (lub zwierzęta) nie zabraknie.

Dlaczego charakter psa może stać się agresywny?

Jako główne powody, które służą jako bodziec dla psa do zostania potencjalnym zabójcą, można wymienić:

Nieuczciwa hodowla – z reguły u większości ras agresja jest wadą opisaną w Standardzie. Takie psy, jeśli urodziły się ze złym charakterem, nie mogą się rozmnażać. Są albo uśmiercane, albo koniecznie sterylizowane, a następnie odpowiednio wychowywane. Ale nie każdy hodowca zgodzi się dobrowolnie zrezygnować z zysków, więc szczeniak na złożony charakter często bezczelnie wystawione na sprzedaż. Jeśli nie rozpoczniesz nauki w odpowiednim czasie, jeśli chodzi o zasady życia w społeczeństwie, z czasem możesz zdobyć niebezpiecznego psa nie tylko dla obcych, ale także dla członków rodziny;

Niepoprawne treści w szczeniakach – każdy szczeniak musi być wykształcony dość surowo, ale bez bicia i krzyków. W rzeczywistości właściciele małego psa wychodzą od skrajności do skrajności. Albo tolerować permisywności (spać na mistrza, ukąszenia podczas gry, over-the łasica, i tym podobne), lub odwrotnie, może thrash dziecko ukarać niesprawiedliwie, nie komunikować, a nie bawić się z nim lub pozwól dzieciom mock szczeniaka. Oczywiście, to znacznie pogarsza charakter psa. Innym zwiastunem kłopotów jest sytuacja, gdy szczeniak siedzi bezradnie w mieszkaniu, nie komunikując się z innymi psami, nie widząc obcych, samochodów. Wychowany w niewoli pies, którego właściciel nie zaszczepił podstaw socjalizacji, będzie zachowywać się nieodpowiednio, raz za darmo, lub widząc obcego;

Brak szkolenia – często właściciele psów nie rozumieją głównego celu szkolenia z psem. Wiele osób uważa, że ​​pies jest wystarczająco inteligentny z natury, więc nie trzeba go ćwiczyć. W rzeczywistości, z każdym psem, zdecydowanie musisz zdać General Training Course (OKD). A jeśli został zakupiony, aby chronić właściciela i jego własność, dobrze jest też przejść przez ZKS (Dog Training Course). Wyszkolone zwierzę będzie posłuszne woli właściciela, jego psychika nie pozwoli na nieprawidłowe działanie w postaci nieuzasadnionego ataku na ludzi. Szczególnie ważne jest odpowiednie kształcenie dużego psa, w którego krwi historycznie położona jest agresja wobec osoby lub innych zwierząt. Zgadza się, kiedy słowo właściciela jest prawem. To nie jest w porządku, gdy pies jest podporządkowany własnemu instynktowi i pragnieniom;

Niezgodność postaci psa i właściciela – wiele „poważnych” ras psów jest z natury przyzwyczajonych do dominacji. Już od najmłodszych lat zrozumieją, jak właściciel się do nich odnosi, jak reagują na ich wybryki. Jeśli charakter właściciela jest zbyt łagodny, prawdziwy tyran może wyrosnąć ze szczeniaka, który podyktuje jego warunki rodzinie. Oczywiście, w razie niebezpieczeństwa taki pies nie słucha właściciela i jeśli chce zaatakować, nikt go nie zatrzyma.

TOP 7 Najbardziej niebezpieczne rasy psów

Tak więc niepoprawnie wychowany pies dowolnej rasy może stać się potencjalnie niebezpieczny. Ale wciąż istnieją przedstawiciele świata psów, najbardziej zagrażający ludzkości. Do takich ras należą:

Amerykański pit bull terrier
– istnieje wiele sprzecznych informacji na temat tej rasy. Właściciele pit bullów mówią o ich doskonałych cechach – lojalności, dobrym temperamencie, spokoju. Ale w biuletynach informacyjnych ci przedstawiciele świata psów są najczęściej wymieniani jako zabójcy zwierząt. We krwi pitbull terierów jest niewątpliwie agresja, ale wysiłki hodowców praktycznie zmniejszają się do zera, przynajmniej w stosunku do ludzi.

Jednak daleko od wszystkich właścicieli psów tej rasy pod ręką ich spokój, mimo wszystko na całym świecie krwawe walki psów prosperują, pomimo interdyktów i krytyki ze strony obrońców zwierząt. W nieudolnych rękach, rozpalony i źle wychowany pit bull staje się prawdziwą żywą bronią. W wielu krajach europejskich amerykańskie pit bull teriery są oficjalnie zakazane lub uznawane za niebezpieczne . Zdecydowanie zaleca się, aby takie zwierzęta nie były uruchamiane przez początkujących, zbyt emocjonalnych i porywczych ludzi. Pitbull musi koniecznie zapewniać wysoki poziom aktywności fizycznej (to nie tylko długie spacery, ale także sporty psie).

American Staffordshire Terrier
– to amerykański terier pit bull. Aż do 1936 amstaffów nazywano pitbull terierami. I chociaż przodkowie tych psów ( buldogi , bull terriery ) pochodziły głównie z bitew z bykami i walk psów, rasa Stafford nie pojawiła się w celu ataku na ludzi lub inne zwierzęta.

Jednak w nieudolnych rękach i niewłaściwej zawartości taki pies jest niebezpieczny i zdolny do agresji, i to nie tylko w stosunku do innych zwierząt domowych w domu, ale nawet do jego właścicieli. I chociaż natura amstaff jest nieco bardziej miękka i wolna od konfliktów niż pitbul, taki pies może być właściwie wykształcony tylko przez inteligentnego i dość poważnego właściciela. By the way, są one również uznane za zakazane w wielu krajach Starego Świata.

Rottweiler
– ten pies z Niemiec może stać się doskonałym towarzyszem i stróżem. Rottweilery mają dominujący, silny charakter. Są w stanie słuchać tylko mężczyzny o twardym charakterze, który nie może dopuścić do ześlizgiwania się z edukacji psa w postaci nieuzasadnionych kar i niepotrzebnych pieszczot.

Zwykle dobrze wykształceni Rottweiler dobrze dogaduje się z domem, a osoby postronne są nieufne. Jednak bez odpowiedniego treningu Rottweiler rośnie agresywnie, nawet w stosunku do właściciela i członków jego rodziny. Jest to dość duży pies, nie tolerujący braku szacunku dla siebie. We krwi Rottweilera przedstawiono jedną cechę – konieczność ochrony siebie i właściciela, niestety, czasami pies źle interpretuje działania obcych, widząc w nich wrogów.

Dobermann
– ta rasa, podobnie jak poprzednia, została wyhodowana w Niemczech pod koniec XIX wieku. Osoby tej rasy mają silne przywiązanie do właściciela, są doskonałymi strażnikami i strażnikami. Jednak z powodu swojej problematycznej natury Doberman może rozwinąć się dość agresywnie w stosunku do obcych.

Nie można ich nazwać zbyt niebezpiecznymi psami , jednak tylko doświadczony właściciel, który nie może prawidłowo pokonać bestii lub krzyczeć na niego, może właściwie wychować dobermana. Dobermany są dostatecznie mściwe i wrażliwe, aby mogły rosnąć niekontrolowane, podatne na gniew wobec ludzi i zwierząt.

Bull terrier
– we krwi tej angielskiej rasy, krew buldoga, teriera i dalmatyńczyków. Standard wyraźnie stwierdza, że ​​agresywne osoby podlegają odrzuceniu. Zazwyczaj dobrze wychowany bulterier nie jest niebezpieczny, ale w jego żyłach płynie krew prawdziwych psów bojowych (buldogi angielskie), które kiedyś brały udział w przynętach byków.

A dziś niektórzy miłośnicy psich walk cieszą się, gdy wściekły bull terrier wgryza się w ciało swojego brata. Idealne szczęki przypominające nożyczki, zwarte, muskularne ciało, odwaga – te cechy, które czasami sprawiają, że psy są rasą prawdziwych zabójców.

Rosyjski czarny terier
– te duże psy (ich wysokość w kłębie może przekraczać 70 cm) może być odpowiednio przeszkolony przez doświadczonego mistrza, który najlepiej ma umiejętności komunikowania się z czworonożnymi zwierzętami. Nawiasem mówiąc, w żyłach osobników tej rasy płynie krew rottweilerów. Zazwyczaj te psy są stworzone w celu ochrony domu , ponieważ czarny terier nigdy nie pójdzie na kompromis z nieznajomym.

Nie charakteryzuje go tchórzostwo, ten pies zawsze stoi w walce do końca. Te psy zostały wycofane w połowie XX wieku w ZSRR jako oficjalne. W ostatnim stuleciu często pracowali w obozach jenieckich z powodu zwiększonej złości wobec wroga. W przypadku nieprawidłowego treningu, czarny terier jest w stanie wyrosnąć na prawdziwego potwora, trzymając wszystkich w strachu.

Owczarek kaukaski
– w krwi tych husky (niektóre osobniki mogą osiągnąć wagę prawie kwintal, ich wysokość wynosi 65-75 cm i więcej) uzasadnione podejrzenie obcych. Psy rodzą takie jak straż domu, bo nigdy nie przegap intruza (lub po prostu gość) na terytorium przyjmującego bez jego zgody.

Początkowo zadaniem Kaukazów było chronić stada przed atakami wilków, ale teraz są one kupowane jako strażnik. Cechami charakteru Kaukaskiego Pasterza są nieustraszoność, wolność miłości i oddanie. Nigdy się nie boją, nie tolerują chamskiego podejścia ze strony ludzi i zwierząt. Zły Kaukaski nie pozostawia szansy osobie, która przeniknęła terytorium powierzone takiemu psu.

Dodaj komentarz