W twoim życiu ma pojawić się nowy członek rodziny? Jeśli spodziewasz się dziecka, wiedz też, że czekają cię spore wydatki, jakie są z nim związane. Wyprawka dla noworodka to wydatek ogromny, dlatego dobrze jest go zaplanować wcześniej lub podzielić na kilka miesięcy i kupować przydatne rzeczy stopniowo.
Jaki wózek wybrać?
Najważniejszy i najdroższy bez wątpienia będzie wózek. To wydatek, który może zaskoczyć osoby, które nie miały jeszcze styczności z dziećmi – nowe wózki kosztują czasem tyle ile sprawne używane samochody. Kupując wózek zorientuj się, czy lepiej postawić na wózek dwuczęściowy, trzyczęściowy czyli wielofunkcyjny czy też kupić wózek głęboki, a gdy maluch podrośnie, dokupić drugi, spacerowy. Trzyczęściowe wózki są w komplecie z fotelikiem samochodowym – on też może sporo kosztować, a bez niego nie zabierzesz dziecka ze szpitala.
Istota wyboru dobrego łóżeczka i materaca
Gdy wózek będzie już kupiony, drugi spory wydatek to łóżeczko z materacem i przewijak. Tu łatwiej o rzeczy z drugiej ręki, bo łóżeczko tak się nie niszczy i wiele osób zachowuje dziecięce łóżeczka na strychach czy w piwnicach. Poza materacem musisz kupić maleństwu tez pościel – kołdrę i komplety pościelowe, przynajmniej dwa. Przed pierwszym użyciem trzeba wyprać je w proszku do prania dla niemowląt, a więc musisz zaopatrzyć się i w proszek. Przewijak, komoda na rzeczy maluszka – to kolejne domowe wydatki, związane z przyjściem na świat noworodka. Następny element wyprawki dla dziecka to oczywiście ubrania. Nie kupuj ich zbyt dużo – wystarczą 3-4 komplety na początek.
Higiena i pielęgnacja noworodka
Gdy dziecko przyjdzie na świat, dokupisz kolejne w odpowiednim rozmiarze. Przydadzą się również kocyki i rożek, a także ręczniki kąpielowe. Jeśli już jesteśmy przy kąpieli – poza ręcznikami musisz mieć także wanienkę, w której będziesz kąpać maluszka oraz specjalne mydełko i szampon dla niemowlaków. Wyprawka dla noworodka nie byłaby pełna, gdyby nie pieluchy. Tych będziesz potrzebować całkiem sporo – nawet kilkanaście sztuk pieluch jednorazowych dziennie. Pieluchy tetrowe też się przydadzą, na przykład do wycierania buzi maleństwa po karmieniu. Warto kupować pieluchy przez całą ciążę, jeśli mamy je gdzie przechowywać, by potem nie martwić się o zrobienie zapasów.
W pierwszych dniach czy nawet tygodniach dziecku nie będą potrzebne żadne zabawki, więc nie musisz się o nie martwić. Tym bardziej, że tego typu rzeczy zawsze przynoszą w prezencie liczni wujkowie i ciocie, którzy odwiedzają maluszka i mamę po narodzinach.