Zasady pielęgnacji włosów farbowanych

Zasady pielęgnacji włosów farbowanych

Zabiegi koloryzacyjne zwykle sporo kosztują i nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale też o wywoływane przez nie skutki uboczne. Włosy zdecydowanie nie lubią się z farbami. Pod ich wpływem mogą stać się zniszczone i przesuszone, a ich końcówki mogą się rozdwajać lub łamać. Trzeba używać więc na nich właściwych preparatów kosmetycznych, by jakoś się o nie zatroszczyć. A kosmetyki do włosów farbowanych przy okazji sprawią, że efekty koloryzacji utrzymają się przez dłuższy czas, a uzyskany kolor tak szybko nie zmatowieje i nie wypłowieje.

Włosów farbowanych nie należy zbyt często myć. Nie powinno się ich nawet intensywnie przepłukiwać czy polewać wodą przy okazji brania prysznicu. Im rzadszy będą mieć one kontakt z wodą, tym lepsza będzie ich kondycja. Włosy farbowane są zwykle wysoko porowate, przez co mają dużą zdolność do chłonięcia wody i absorbowania jej w nadmiernych ilościach. A nie jest to dla nich nic dobrego. Nadmierne wchłanianie wody może skutkować szybszym wypłukaniem się koloru. Z czasem zaczyna on blednąć. Im rzadziej myje się włosy, tym wolniej ten proces następuje.

Należy też zważać na to, w jaki sposób oczyszcza się włosy. Powinno się to robić maksymalnie trzy razy w tygodniu, czyli średnio co drugi dzień. Warto tutaj wybierać oczyszczające kosmetyki do włosów farbowanych. Są to szampony przeznaczone do mycia pasm osłabionych intensywną koloryzacją. Jeżeli czegoś takiego nie znajdzie się w drogerii, wystarczy wybrać kosmetyk oczyszczający o najkrótszym i najprostszym składzie z możliwych. Podczas samego mycia włosów nie należy przepłukiwać gorącą wodą. Im wyższą będzie mieć ona temperaturę, tym szybciej doprowadzi do wypłukania lub rozjaśnienia koloru.

Używane na co dzień kosmetyki do włosów powinny być dedykowane włosom farbowanym. Zawierają one bowiem specjalne związki i różne składniki, które chronią przed przedwczesnym wypłukiwaniem się barwnika. Istnieją nawet całe linie preparatów kosmetycznych przeznaczonych do codziennego dbania o włosy farbowane. Na pewno warto po nie sięgnąć, zwłaszcza że gdy kupuje się je od razu w zestawie, wychodzą one dużo taniej niżeli kupowane oddzielnie.

Włosy farbowane należy też na co dzień chronić przed słońcem. Nie powinno się ich wystawiać na działanie promieni słonecznych, które mogą jeszcze bardziej je zniszczyć albo po prostu rozjaśnić, co zaburzy efekty koloryzacji. Dobrą ochroną dla pasm będzie specjalistyczny spray z wysokim filtrem. Wystarczy spryskać nim włosy na całej długości przed wyjściem na plażę bądź na basen.

Dodaj komentarz