Czym jest miłość i w jaki sposób walczyć o własny związek?

Czym jest miłość i w jaki sposób walczyć o własny związek?

W obecnym świecie zauważyć można ogromną liczbę problemów, obejmujących między innymi relacje międzyludzkie. Zwiększająca się liczba rozwodów wskazuje na to, że coraz rzadziej udaje się wytrwać w związku z drugim człowiekiem. 

Żeby przejść do tego jak powinien wyglądać związek oraz rozmowy, powinniśmy zadać sobie pytanie czym tak naprawdę jest miłość. Pojęcie to od wielu lat budzi pewne kontrowersje a samo zjawisko miłości opisywane było przez wielu filozofów. W antropologii personalistycznej miłość jest procesem przekształcania się przyjaźni w głębsze uczucie: “ja chcę dobra dla ciebie, tak jak chcę go dla siebie samego, dla swojego własnego ja”. Istnieje wiele tekstów, które już dawno wyjaśniały zjawisko miłości, opisując je jako coś pięknego, odrzucającego egoizm. Nie wszystkie teksty i rozważania dotyczyły jednak miłości w odniesieniu do drugiej osoby. Arystoteles zajmował się przemyśleniami na temat tego, czy można kochać samego siebie i czy jest to równoznaczne z samolubstwem. 

Pojęcie miłości zmieniało się wraz z rozwojem cywilizacji. Dziś często mylone jest z zauroczeniem lub pożądaniem, a sama miłość czasami nie jest opisywana jako uczucie pozytywne. Być może nie zastanawiamy się nad tym, czym ona faktycznie jest i próbujemy objąć ją rozumem tylko w jednym wymiarze – w związku z drugą osobą, którą możemy kochać psychicznie oraz cieleśnie. Zapominamy, że miłość ma dużo szersze znaczenie i obejmuje więcej aspektów, w rezultacie oceniamy źle samo uczucie, a nie relacje, w której faktycznie może być wiele niedociągnięć. Nasze coraz częstsze przekonanie, że “miłość nie istnieje” nasuwa wiele przemyśleń… 

Czy istnieją sposoby na ratowanie swojego związku?

Amerykańscy psychologowie twierdzą, że niemal każdy związek zaczyna się od szczęścia, jednak z biegiem czasu małżonkowie wpadają w pułapkę prób naprawiania drugiej osoby czy zmuszenia jej do zmiany. W swoich poradnikach i artykułach psychologicznych wymieniają siedem najczęściej popełnianych złych nawyków, do których zaliczają się: krytyka, oskarżanie, narzekanie, namolność, groźby, kary oraz próba przekupstwa. Dodają, że nawyki te można zastępować pozytywnymi. Pierwszym z nich jest nawyk wsparcia, który w wielu przypadkach mógłby zastąpić niepotrzebną i wyolbrzymioną krytykę. Osoby, które się wspierają, budują ze sobą dobrą i długą relacją. Psychologowie zauważają, że w związku ważną kwestią są pochwały. Jeśli druga osoba zrobi coś dobrego, warto to dostrzec i powiedzieć na ten temat coś pozytywnego. Kolejnymi dobrymi nawykami są słuchanie oraz akceptacja. 

Tylko poprzez staranie i prawdziwą, nieegoistyczną miłość do drugiej osoby, jesteśmy w stanie utrzymać związek i walczyć o to, aby był jak najlepszy. 

Dodaj komentarz