Poznaj ciekawe miejsca w Ełku

Poznaj ciekawe miejsca w Ełku

Ełk to miasto w północno-wschodniej Polsce posiadające ponad 60 tysięcy mieszkańców. Jest to często wybierana miejscowość przez turystów chcących odpocząć nad sławnymi, polskimi jeziorami. Pojezierze Ełckie przy którym znajduje się Ełk stanowi część Pojezierza Mazurskiego. Jeśli chcesz poznać najświeższe wiadomości Ełk to zajrzyj na stronę elckie.pl. Dlaczego warto odwiedzić Ełk? Co charakterystycznego znajduje się w okolicach miasta?

​Promenada Ełcka

Bardzo charakterystyczną cechą miasta Ełk jest jego promenada. W skład promenady wchodzi deptak o długości 6 kilometrów, który ciągnięcie się wzdłuż brzegów jeziora Ełckiego. To miejsce w którym można odpocząć, zrelaksować się i spędzić aktywnie czas. Część deptaka wydzielona jest dla pieszych, a pozostała część dla rowerzystów. Można również wypożyczyć sprzęty wodne. Osoby, które chcą coś zjeść w trakcie spaceru mogą skorzystać z licznych punktów gastronomicznych ulokowanych wzdłuż promenady. Ciekawym urozmaiceniem jest możliwość zobaczenia unikalnych rzeźb wykonanych z drewna. Rzeźby przedstawiają sławnych królów Polski, między innymi Jana III Sobieskiego, królowej Jadwigi oraz wielu innych władców, aż do III rozbioru Polski. Oczywiście promenada żyje szczególnie w okresie letnim. Mowa tutaj chociażby o plenerowych imprezach. Działa tutaj również Kino pod Gwiazdami. Na uwagę zasługuje również fakt, że gdy zakończymy spacer promenadą możemy udać się bezpośrednio do Parku Kopernika w którym znajdują się kamienne kule prezentujące w odpowiedniej skali poszczególne planety układu słonecznego. Jest to więc idealna wycieczka dla młodszych i starszych, których fascynuje temat związany z astronomią.

​Ełcka Kolej Wąskotorowa

W obrębie miasta Ełk działa po dziś dzień kolej wąskotorowa, której głównym zadaniem był przewóz mieszkańców między okolicznymi wsiami rozlokowanymi nieopodal głównego miasta. Z czasem kolej służyła również do przewożenia towarów. Od roku 2002 do dzisiaj stanowi ciekawostkę i służy tylko i wyłącznie kursom turystycznym. W składach kolei kursują pociągi zabytkowe oraz współczesne. Na jednej ze stacji kolei znajduje się również Muzeum Historyczne w Ełku. Można tam obejrzeć wystawy dotyczące historii samego miasta, regionu oraz dowiedzieć się więcej na temat kolejnictwa. Wśród eksponatów znaleźć można na przykład dawne bilety kolejowe stworzone z tektury, czapki używane przez osoby pracujące kiedyś na kolei, a nawet ciekawie wyglądające lampy kolejarskie używane w czasach, gdy na torach można było spotkać parowozy.

Dodaj komentarz