Ekologia w drobnych rzeczach

Ekologia w drobnych rzeczach

Ze sklepów znikają jednorazowe plastikowe produkty takie jak patyczki do uszu, czy słomki do napojów. Jest to świetny pro-ekologiczny trend, kształtujący społeczną odpowiedzialność i świadomość, że w skali mikro każdy z nas może zrobić coś pozytywnego dla środowiska. Naturalną koleją rzeczy jest pojawienie się substytutów, które odpowiadałyby swoim zamiennikom użytecznością, bez powielania niekorzystnych cech oryginałów.

Ekologia w drobnych rzeczach

Fajnym przykładem funkcjonalnego, ale przyjaznego środowisku rozwiązania są papierowe słomki do napojów. Ponieważ zazwyczaj gospodarstwa domowe i restauracje wykorzystywały bardzo dużo tych plastikowych, powodowały gromadzenie się ogromnej ilości odpadów. Wykorzystanie do ich produkcji biodegradowalnych materiałów to nie tylko modny chwyt marketingowy, ale też działanie, które faktycznie daje pozytywne efekty. Słomki takie dość szybko rozkładają się, będąc dobrym materiałem kompostowym. Pozyskiwane są z recyklingu, więc proces ich produkcji nie wymaga niszczenia naturalnych zasobów leśnych, a co więcej, pochłania wyprodukowane już śmieci, zmniejszając ich ilość na wysypiskach. Bardziej prozaicznymi zaletami jest ciekawy wygląd, papierowe słomki dostępne są bowiem w 25 wzorach i kolorach, a także moda na “zielone” rozwiązania, którymi można pochwalić się przy okazji umieszczania zdjęć na portalach społecznościowych. Świetnie obrazuje to na przykład tag “#eco” na Instagramie, na którym użytkownicy zamieścili już prawie 4,5 miliona postów. Jest to nie tylko sposób na “pokazanie się”, ale też na promowanie swoich produktów, co skrzętnie wykorzystują firmy zajmujące się promocją. W sklepie internetowym można znaleźć ładne produkty zarówno na domowego grilla, czy przyjęcie urodzinowe, jak i hurtowe ilości dla pubów i restauracji.

Alternatywa dla plastikowych jednorazówek

Wycofanie ze sprzedaży rozkładających się przez setki lat plastikowych słomek, kubków, talerzyków itd. spowodowane jest rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i działaczy na rzecz ochrony środowiska, zaniepokojonych zmianami klimatycznymi wywołanymi przez działalność człowieka. Nie cofniemy ich już, choć ciągle trwają badania nad technologiami pozwalającymi naprawić powstałe szkody. Dużą rolę mają w nich uświadamianie ludziom, że głównymi producentami śmieci są gospodarstwa domowe. Jeśli uda się zmniejszyć tą tendencję, będzie to ogromny sukces. Przerzucenie się na biodegradowalne papierowe słomki i kubeczki to niewiele, ale jest to świetny początek do wdrożenia ekologicznego stylu życia w większym odsetku społeczeństwa.

Dodaj komentarz