Czy grzejniki można wykorzystywać poza sezonem grzewczym?

Czy grzejniki można wykorzystywać poza sezonem grzewczym?

Grzejniki pełnią funkcję centralnego ogrzewania w coraz większej ilości polskich mieszkań i domów. Spotkać je można także w blokach mieszkalnych. Ich jedyną wadą jest to, że średnio się nadają do dogrzewania poza sezonem grzewczym. Jest to nieopłacalne finansowo, a we wcześniej wspomnianych blokach po prostu niemożliwe. Wydawać by się więc mogło, że w jesień czy wyjątkowo chłodne lato zdani jesteśmy na marzniecie pod kocami. Nic bardziej mylnego – jest jedno rozwiązanie, które pozwoli nam jednocześnie utylizować nasze grzejniki i oszczędzić niemałe pieniądze. Wobec tego jak można wykorzystać grzejniki centralnego ogrzewania nawet w środku lipca, jeśli poczujemy taką potrzebę?

Grzałka elektryczna – co to jest i do czego służy?

Grzałki elektryczne to urządzenia, które instaluje się bezpośrednio na grzejnikach centralnego ogrzewania. Zapewniać mogą one mieszkańcom komfort termiczny o każdej porze roku, chociaż ich główne zastosowania są dwa: dogrzewanie wybranych pomieszczeń poza sezonem grzewczym oraz ogrzewanie ręczników i suszenie prania. Bardzo często występują razem z programatorami, które pozwalają na dokładne zaplanowanie czasu ich działania oraz ustalenie preferowanej temperatury. Takie grzałki cieszą się największą popularnością w łazienkach, chociaż oczywiście można je z powodzeni em stosować również w sypialni czy salonie.

Czy grzałki są energooszczędne?

Pobór energii grzałki zależy od wielu czynników, takich jak jej moc czy czas działania. Można jednak powiedzieć, że są one znacznie bardziej wydajne niż grzejniki centralnego ogrzewania, zwłaszcza jeśli zależy nam jedynie na ogrzaniu jednego pomieszczenia przez krótki czas. Bardzo ważne jest dobranie mocy grzałki do mocy grzejnika. Za niska moc grzałki nie pozwoli na jej efektywne wykorzystywanie, zaś zbyt wysoka będzie tylko stratą pieniędzy, ponieważ grzejnik i tak się do niej nie rozgrzeje.

Grzałka elektryczna jako element aranżacji

Obecnie grzejniki często pełnią nie tylko rolę grzewczą, ale także dekoracyjną. Ich kształt i kolor dobiera się do reszty pomieszczenia tak, aby wszystko do siebie pasowało. Na szczęście grzałka elektryczna wcale nie musi zaburzać tej harmonii. Po pierwsze, jest to urządzenie stosunkowo nieduże. Po drugie, również występuje w wielu wariantach – zarówno bardziej klasycznych, jak i nowoczesnych. Każdy wobec tego powinien być w stanie znaleźć wśród nich coś dla siebie.

Jak widać, nawet poza sezonem grzewczym można z powodzeniem za pomocą grzejników w oszczędny i wygodny sposób ogrzać mieszkanie. Grzałki elektryczne to z pewnością ciekawy pomysł dla osób, które nie lubią jesienno-wiosennego chłodu.

Dodaj komentarz