W dzisiejszych czasach, w dobie Internetu rezerwacja przez Internet wydaje się czymś normalnym, powszechnym i nawet lepszym niż rezerwacja telefoniczna. Ktoś mógłby zapytać: czemu ta ostatnia miałaby być gorsza od internetowej, skoro przez telefon też możemy skutecznie zarezerwować bilet na busa, pociąg, do kina, teatru czy na koncert muzyczny? Czyżby dlatego, że dzisiaj w sieci są prawie wszyscy? No tak, żeby być w sieci nie musimy być uwiązani do komputera (stacjonarnego czy laptopa), ponieważ większość z nas posiada smartfona i cały czas może coś przeglądać w Internecie, sprawdzać, czy też prowadzić komunikację na messengrze, nie mówiąc już o nieustannych rozmowach telefonicznych.
Zarezerwowanie czegoś przez Internet stało się więc normą i nie jest niczym dziwnym. Jak każde zjawisko w życiu ludzi posiada jednak zalety i wady. Te drugie są jakby pomijane, szczególnie przez młodych ludzi, którzy nie chcą ich widzieć. Warto jednak poznać plusy i minusy naszego „bookowania” przez Internet.
Plusy rezerwacji online
Bezsporną zaletą takiej rezerwacji jest to, że można jej dokonywać w każdym miejscu i czasie. Samrtfon jest z nami non stop, nawet pod poduszką w łóżku, co zatem stoi na przeszkodzie, aby szybko sięgnąć po niego i zrobić szybką rezerwację np. biletu na pociąg czy na jutrzejsze wydarzenie kulturalne.
Kolejnym plusem rezerwacji jest to, że potencjalni klienci np. hotelu czy pensjonatu mogą poznać opinie tych, którzy już skorzystali z nich. Mają zatem cenną wiedzę na interesujący ich temat i wiedzą, czy skorzystają np. z tego hotelu czy też nie. Jeżeli przeważają opinie pozytywne, to oczywiście stanowi dla nich zachętę do zarezerwowania takiego hotelu, jeżeli zaś opinie są negatywne, fatalne, szukają innego miejsca na nocleg, chroniąc się w ten sposób przed niepotrzebnym nikomu dyskomfortem.
Pokrewną do powyżej zaletą rezerwacji w sieci jest to, że można znaleźć najlepsze oferty hoteli, pensjonatów, firm, sklepów i innych miejsc. Dla jednych atrakcyjna będzie niższa niż u konkurencji cena, a dla innych renoma firmy. Ważne, że dzięki wyszukiwaniu, czytaniu opinii klient poszerza swoją wiedzę i dokonuje optymalnego wyboru, który go satysfakcjonuje.
Te trzy główne zalety są korzyścią dla klienta. Można być zapytać, jaką korzyść z rezerwacji online mają pracodawcy? Ano taką, że oszczędzają czas i zasoby (ludzkie i finansowe). Nie muszą zatrudniać dodatkowego pracownika, by zajmował się rezerwacjami i płacić mu za to. Pracę tę mogą wykonać zatrudnieni już pracownicy, którzy obsługują skrzynkę e-mailową firmy. Dodatkowo odpada dokumentacja „papierowa”, bo przecież wszystko jest w komputerze, a raczej w sieci, do której komputer ma dostęp.
Minusy rezerwacji internetowej
Byłoby zbyt idealnie i pięknie, gdybyśmy zauważali tylko pozytywne strony rezerwacji. To byłaby pół-prawda, a przecież chodzi o to, by poznać także „ciemną stronę mocy” w rezerwowaniu internetowym.
Na pewno główną wadą jest to, że pracownicy hotelu, pensjonatu, firmy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem. Jeżeli jest nowicjuszem, nie wiedzą, czy będzie dobrym, rzetelnym, uczciwym człowiekiem, czy też rozczarują się jego pobytem lub pracą. Do czasu pojawienia się klienta na miejscu, nie nawiązuje się między nimi kontakt twarzą w twarz. A przecież dopiero po nim wiadomo, czy klient jest w porządku, skorzysta w przyszłości z oferty czy nie.
Istotnym minusem opisywanej rezerwacji jest także to, że klient, rezerwując przez Internet pierwszy raz np. hotel, pensjonat, w którym nigdy nie był, nie może obejrzeć osobiście pokoju. Musi bazować na zdjęciach dostępnych na stronie internetowej i opiniach tych, którzy z danego miejsca już skorzystali. Niejednokrotnie te opinie traktowane są jako wyrocznia niezbędna do podjęcia decyzji. Czasem może okazać się, że np. hotel na stronie prezentował się znakomicie, a gdy wchodzimy do niego, widzimy, że coś jest nie tak, że odbiega od wizerunku internetowego.
Podsumowanie
Mimo wskazania obok pozytywnych także negatywnych aspektów rezerwacji online i tak warto rezerwować przez Internet. Nie tylko dlatego, że żyjemy w czasach wszechobecnej sieci, ale także dlatego, że oszczędzamy czas, nerwy, mamy szybciej wiedzę o miejscu, zdarzeniu, z których chcemy skorzystać, w pewnym sensie jest przyjemnie „bookować” coś, przeżywać to w sobie, towarzyszą temu pozytywne emocje, załatwiamy sprawę, nie wychodząc z domu lub pracy. Dopóki będzie rozwijał się Internet, dopóty będą się rozwijały wszelkie usługi wraz z nim, także rezerwacja online, która jeszcze nie jednym nas zaskoczy.
Więcej informacji
Informacje dodatkowe znajdziesz na stronie https://www.bookero.pl/ – dowiedz się, jak działa system rezerwacji online.