Noise cancelling w słuchawkach – do czego służy i czy rzeczywiście działa?

Noise cancelling w słuchawkach – do czego służy i czy rzeczywiście działa?

Niedawno na rynku pojawiły się nowe bezprzewodowe słuchawki douszne od Apple – AirPods Pro. Jak można było przeczytać już w różnych zapowiedziach publikowanych przez portale technologiczne http://techpolska.pl/, są one wyposażone w opcję aktywnego noise cancellingu, czyli redukcji hałasu. Nie jest to pierwszy tego typu przypadek na rynku bezprzewodowych słuchawek dousznych, ale trzeba przyznać, że dotychczas ANC (active noise cancelling) spotkać można było przede wszystkim w słuchawkach nausznych. W związku z tym, że ta technologia jest coraz powszechniejsza, zdecydowanie warto się nad nią przez chwilę pochylić. W związku z czym do czego służy ANC i czy rzeczywiście robi to, co obiecuje?

Jak działa ANC?

Pierwszym instynktem byłoby zapewne stwierdzenie, że słuchawki z ANC, czy to douszne czy też nauszne, po prostu zasłaniają ucho i w ten sposób wyciszają dźwięki z otoczenia.

Nie na tym polega noise cancelling, chociaż oczywiście tego typu pasywna izolacja także dokłada swoją cegiełkę. Słuchawki izolujące spotkać można chociażby na budowach, ale na przykład niektórzy zakładają je małym dzieciom, które są wrażliwe na głośne dźwięki.

Aktywny noise cancelling nie wycisza dźwięku, ale go redukuje. Działa to w ten sposób, że rozpoznawane są fale dźwiękowe w otoczeniu, po czym słuchawki wysyłają fale przeciwne, które je w pewien sposób „anulują”.

Czy ANC rzeczywiście działa?

Brzmi to wszystko zbyt pięknie, żeby mogło być prawdziwe – i rzeczywiście z faktycznym działaniem ANC bywa różnie. Niekoniecznie jest to nawet uzależnione od ceny słuchawek, chociaż zazwyczaj można się spodziewać, że droższe słuchawki będą prezentować pod tym względem wyższy poziom.

Active noise cancelling radzi sobie całkiem nieźle przede wszystkim z dźwiękami o niskiej częstotliwości. Sprawnie wycisza szumy czy dźwięki pojazdu podczas korzystania z komunikacji miejskiej. Nie całkowicie, ale na tyle, że różnica jest wyraźnie odczuwalna. Schody zaczynają się w momencie, kiedy dźwięk jest nagły i głośny, lub ma wysoką częstotliwość. Z tego powodu ANC, nawet w drogich słuchawkach, działa mniej skutecznie w przypadku na przykład ludzkich głosów.

Czy warto kupować słuchawki z ANC?

Obecnie słuchawki z ANC są znacznie tańsze niż kiedyś. Nie oznacza to, że taką funkcję spotkać można nawet w tanich modelach, ale za w miarę skuteczne ANC nie trzeba już zapłacić fortuny.

Stali bywalcy portali technologicznych http://techpolska.pl/, którzy lubią nowinki technologiczne, mogą być słuchawkami z funkcją ANC zainteresowani. W praktyce jednak będą one przydatne jedynie dla tych, którzy często mają do czynienia z rodzajami dźwięków, z którymi ANC sobie jako tako radzi (a więc na przykład osoby dojeżdżające do pracy komunikacją miejską).

Dodaj komentarz