Ile kosztuje dobry hosting?

Ile kosztuje dobry hosting?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, z ilu kroków składa się proces stworzenia własnej witryny internetowej. Zanim w ogóle będziemy mogli ją edytować i spersonalizować, musimy wykupić domenę i hosting – niekiedy te dwa elementy oferowane są w pakiecie, ale nie zawsze. W zależności od parametrów domeny i jej brzmienia, może ona kosztować od kilku złotych do naprawdę dużej sumy. A ile kosztuje dobry hosting? Tłumaczymy!

Co oznacza „dobry hosting”?

Dobry hosting to przede wszystkim taki, który będzie działał szybko, sprawnie i nie ulegał częstym awariom. Prędkość hostingu przekłada się bowiem na prędkość strony internetowej, a wolne strony są nie tylko złe pod względem SEO, ale też po prostu mogą irytować użytkowników i zniechęcić ich do dalszego korzystania z danej witryny.

Powinniśmy w związku z tym celować w hostingi, które mogą się pochwalić dużą ilością RAM-u, mocnymi procesorami i szybkimi dyskami SSD. Warto przy tym pamiętać, że w ramach jednego hostingu często oferowane są poszczególne pakiety, które mogą różnić się mocą i prędkością.

Bardzo istotnym parametrem jest uptime, który wskazuje, przez jaki czas w miesiącu witryna powinna być dostępna. Najlepszym wyjściem będzie uptime wynoszący 99%, ponieważ oznacza on, że w danym miesiącu strona może być niedostępna z powodu awarii czy innych względów maksymalnie kilka godzin. Im mniejszy uptime, tym częściej nie będzie można się dostać do naszej witryny, co oznacza możliwość utracenia sporej liczby potencjalnych klientów.

Ile kosztuje hosting?

W zależności od tego, jak mocne są parametry sprzętowe danego hostingu, a także, jaki jest limit miesięcznego transferu oraz maksymalna przestrzeń dyskowa w danym pakiecie, hosting może kosztować od kilkunastu złotych rocznie do wielu tysięcy. Im częściej strona jest odwiedzana, tym więcej będzie trzeba zapłacić za hosting.

Dostępne są też hostingi darmowe, ale nie warto z nich korzystać, szczególnie, jeśli mamy zamiar stworzyć witrynę firmową, a nie prywatną. Udostępnianie czegokolwiek za darmo nie jest opłacalne, więc taki hostingodawca musi mieć jakiś zysk nawet z niepłacących klientów, na przykład ich dane. Lepszym wyjściem będzie tani hosting www, który będzie wiązał się z niewielką opłatą, ale będzie znacznie bezpieczniejszy i pewniejszy.

Szybki i stabilny hosting można wykupić już za relatywnie niewielką sumę, a w razie potrzeby można go zmienić. Jeśli zwiększy się popularność naszej strony i przekroczymy limit transferu wybrany wcześniej, zawsze możemy dokupić dodatkowy transfer lub przejść na wyższy pakiet.

Dodaj komentarz