Nie tylko leki przeciwbólowe. Najnowsze, skuteczne terapie.

Nie tylko leki przeciwbólowe. Najnowsze, skuteczne terapie.

Ponad 20% Polaków skarży się ból chroniczny, badania pokazują, że liczba ta potroiła się wśród osób starszych. Niektórzy narzekają na bóle w dolnej części pleców, podczas gdy inni obwiniają za to kolana, głowę lub żołądek. 71% seniorów uważa za normalne występowanie bólu od pewnego wieku. Najczęściej wspieramy się lekami przeciwbólowymi. Pamiętać należy, że obok farmakologii istnieje sporo innych rozwiązań, jeszcze może mało popularnych, ale zbierających coraz więcej pochlebnych recenzji.

Neuromodulacja.

1. Elektrody.
Ta bezbolesna stymulacja elektryczna przeprowadzana przez skórę wymaga umieszczenia elektrod wokół wrażliwego obszaru, który będzie pilotowany za pomocą pudełka. To wywołuje uczucie mrowienia. Aktywuje on włókna nerwowe, które hamują włókna naładowane do przewodzenia bólu. Po ustaleniu parametrów z lekarzem, używasz urządzenia samodzielnie w domu przez 20 do 30 minut, trzy lub cztery razy dziennie.
2. Stymulacja rdzenia kręgowego.
Technika ta, bardziej skuteczna, ale też bardziej inwazyjna, ukierunkowana na rdzeń kręgowy, radzi sobie z bardziej intensywnym, a przede wszystkim bardziej rozpowszechnionym bólem. Na przykład, jest on stosowany do łagodzenia przewlekłej rwy kulszowej, która pojawiła się po operacji. Elektrody są wszczepiane w pobliżu rdzenia kręgowego i podłączane do pudełka umieszczanego pod skórą, zwykle w brzuchu lub w dolnej części pleców. Składnik aktywny pozostaje ten sam. Działa na niektóre włókna nerwowe, aby zmodyfikować obwód bólu.

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna.

Urządzenie, umieszczone wokół czaszki, wysyła impulsy magnetyczne, które są wystarczająco skoncentrowane, aby wytworzyć pole elektryczne na określonym obszarze mózgu. Zasada ta obowiązywała od dawna, ale teraz wraca do niej dzięki znacznemu postępowi. Ta bezbolesna technika nie ma nic wspólnego z terapią elektrowstrząsową. Celem jest działanie na systemy kontroli bólu. Badania wykazały jego skuteczność w leczeniu cierpienia neuropatycznego, mrowienia i pieczenia spowodowanego uszkodzeniem nerwów, na przykład po operacji lub chorobie. Leczenie działa również w fibromialgii. Pozytywne efekty utrzymują się przez kilka miesięcy przy miesięcznej stymulacji trwającej tylko 15-20 minut.

Toksyna botulinowa.

Jest jedną z najsilniejszych znanych trucizn działających na układ nerwowy. Stosowana w niewielkiej dawce (botoks) jest wykorzystywana przez medycynę estetyczną. W neurologii używana od niedawna. Badania naukowe sugerują, że jest ona wychwytywana przez włókna bólu, blokuje ich aktywność, a nawet może być zlokalizowana w rdzeniu kręgowym. Wykazano również, że jest ona skuteczny przez kilka miesięcy w łagodnym bólu neuropatycznym oraz w leczeniu przewlekłej migreny.

Kapsaicyna.

Nakłada się ją, w formie plastrów, na bolące miejsce. Ten aktywny składnik pieprzu chili działa na receptor znajdujący się na włóknach bólu. Kapsaicyna niszczy te włókna o małej średnicy. Jej korzyści mogą trwać nawet dwa do trzech miesięcy. Te plastry lecznicze są przepisywane w celu zmniejszenia bólu neuropatycznego związanego z gontami, cukrzycą lub stwardnieniem rozsianym.

Dodaj komentarz