Jak odetkać zmywarkę?

Jak odetkać zmywarkę?

Każdy, kto nie lubi ręcznie zmywać naczyń, wie, jak wielkim komfortem jest możliwość korzystania ze zmywarki. Trzeba jednak pamiętać o zasadach prawidłowego użytkowania, aby urządzenie mogło posłużyć jak najdłużej. Częstym problemem jest zatkanie zmywarki. Jak ją odetkać i jak dbać o zmywarkę na co dzień? Kilka najważniejszych informacji znajdziesz w niniejszym artykule.

Zatkana zmywarka – przyczyny problemu

Zatkana zmywarka może zepsuć dzień nawet najbardziej spokojnej osobie. Brak możliwości wyczyszczenia naczyń, przykry zapach i nagromadzona woda to duży problem. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby poradzić sobie z zatkaną zmywarką. Zanim jednak je poznasz, warto dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny zatkania urządzenia. Okazuje się, że problemem są najczęściej mniejsze lub większe resztki jedzenia. Przed włożeniem naczyń i sztućców do zmywarki warto usunąć resztki, aby zminimalizować ryzyko zatkania zmywarki. Na jakie resztki zwrócić uwagę? Oto kilka przykładów:

 • papier i serwetki,
 • skórki po owocach i warzywach,
 • fusy z kawy i herbaty,
 • pestki po owocach,
 • kości.

Na pewno miałeś okazję obejrzeć reklamę środków do zmywarek, dzięki którym nie trzeba płukać naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach takie płukanie jest jednak koniecznością. Nie chodzi tutaj o skuteczność urządzenia, ale o jego dobry stan. Resztki jedzenia, papieru czy chusteczek mogą zatkać zmywarkę. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, nie zrezygnuj z ręcznego opłukania naczyń przed włożeniem ich do zmywarki.

Warto również pamiętać, że nieumiejętne używanie środków czyszczących może być powodem zatkania zmywarki. Jeśli używasz detergentów do zmywania w zbyt dużej ilości, lepiej zmień swoje nawyki. Warto zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniu, aby zadbać o dozowanie odpowiedniej ilości środków czyszczących.

Uszkodzenie pompy

Zmywarka nie działa prawidłowo? Pamiętaj, że nie zawsze przyczyną jest błąd użytkownika. Jeśli Twoja zmywarka nie odprowadza wody w odpowiedni sposób, przyczyną może być uszkodzenie pompy. Niestety takiej awarii nie można usunąć samodzielnie. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta fachowca, który sprawnie wymieni pompę na nową i usunie problem zatkanej zmywarki. Pamiętaj, aby w takiej sytuacji podejmować pracę z prawdziwym profesjonalistą. Dzięki temu zyskasz gwarancję sprawnego rozwiązania problemu, nie narazisz się także na zbyt wysoką wycenę pracy. Gdzie znaleźć prawdziwego fachowca? Postaw na sprawdzoną firmę, która ma doświadczenie, a jej usługi cieszą się dobrymi opiniami. Warto przed zleceniem zadania firmie sprawdzić opinie na jej temat. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z usług fachowca z polecenia. Być może ktoś z Twojej rodziny lub znajomych zna kogoś, kto sprawnie rozwiąże problem? Warto to sprawdzić, aby nie narazić się na zbyt wysokie koszty naprawy lub jej nieumiejętne przeprowadzenie.

Uszkodzenie pompy może się zdarzyć. Warto jednak przed wezwaniem fachowca sprawdzić stan filtru oraz odpływu. Często wystarczy po prostu oczyścić najważniejsze elementy, aby zmywarka znowu działała prawidłowo. Pamiętaj, że regularne dbanie o czystość wymienionych elementów jest bardzo ważne. Dzięki temu zmywarka będzie działała dobrze, a nieprzyjemny zapach nie będzie Twoim problemem.

Oczyszczanie filtra w zmywarce

Resztki jedzenia to znajdujące się w filtrze to częsty powód zatkania zmywarki. Na szczęście można go szybko wyczyścić, nie jest to szczególnie skomplikowane zadanie. Oto prosta instrukcja postępowania krok po kroku:

 • Odłącz urządzenie od prądu i dopływu wody,
 • Usuń wodę ze zmywarki na przykład za pomocą kubka,
 • Znajdź filtry urządzenia i wyjmij je ze zmywarki,
 • filtry opłucz ciepłą wodą, a następnie wyczyść dokładnie za pomocą gąbki i płynu do mycia naczyń,
 • czyste filtry umieść z powrotem w zmywarce.

Jeśli nie możesz poradzić sobie z usunięciem zanieczyszczeń, warto wymienić filtr na nowy. Również uszkodzona siatka filtrów jest powodem do ich wymiany. Filtr zmywarki warto oczyszczać dokładnie i regularnie, aby uniknąć zatkania urządzenia.

Czyszczenie odpływu zmywarki

Poza filtrem trzeba oczyścić także odpływ zmywarki. Można go udrożnić za pomocą przepychacza sanitarnego, następnie warto zastosować środki przeznaczone do udrażniania chemicznego. W tej roli świetnie sprawdzają się produkty marki Somar oraz Finish. Po odetkaniu odpływu warto dobrze wyczyścić całą zmywarkę. Oto kilka skutecznych sposobów:

 • Ocet – skuteczny i łatwodostępny. Zwalcza tłusty osad, dobrze radzi sobie także z kamieniem i nieprzyjemnym zapachem. Rozprowadź ocet dokładnie po wnętrzu urządzenia i pozostaw na kilka godzin, a następnie uruchom zmywarkę, aby usunęła ocet.
 • Soda oczyszczona – rozprowadź ją po wnętrzu zmywarki, a następnie dokładnie wyczyść za pomocą zwilżonej gąbki. Gdy wnętrze urządzenia będzie już czyste, uruchom zmywarkę, aby pozbyła się resztek sody.

Jeśli po przeprowadzeniu tych działań problem nie zostanie rozwiązany, trzeba zadzwonić po fachowca, który odetka zmywarkę.

Dbaj o zmywarkę na co dzień

Zatkana zmywarka to niemały problem. Warto dbać o nią na co dzień, aby urządzenie było sprawne. Poza usuwaniem resztek jedzenia, przed włożeniem naczyń do zmywarki, trzeba również regularnie czyścić urządzenie. Według producentów zmywarkę trzeba oczyszczać minimum raz w miesiącu. Filtr natomiast trzeba czyścić przynajmniej raz na dziesięć cykli. Pamiętaj, aby do czyszczenia zmywarki używać dobrej jakości środków dedykowanych dla tych urządzeń. Sól do zmywarek, nabłyszczacz i odświeżacz to podstawa. Przed użyciem środków zapoznaj się dokładnie z instrukcją. Domowe środki również się przydają, świetnie bowiem odświeżają urządzenie. Warto także pamiętać, że nieumiejętne używanie środków do czyszczenia naczyń i sztućców także może wpłynąć negatywnie na stan zmywarki. Zapoznanie się z instrukcją użytkowania to zawsze dobry pomysł. Jeśli zastosujesz się do porad zawartych w tym artykule, zmywarka posłuży Ci przez wiele lat, a nieprzyjemny zapach czy zatkanie urządzenia nie będzie Twoim problemem.

Dodaj komentarz