Jak prawidłowo dobrać kaski ochronne?

Jak prawidłowo dobrać kaski ochronne?

Głowa człowieka jest relatywnie podatna na urazy, a jednocześnie jej uszkodzenie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nawet, jeśli uderzenie w głowę nie pozostawi po sobie zewnętrznych śladów, to może wywołać wstrząśnienie mózgu. Dlatego też ochrona tej części ciała jest szczególnie istotna, zwłaszcza w warunkach szczególnego zagrożenia.

Takie warunki mogą występować między innymi na budowie, gdzie zawsze jest ryzyko, że coś spadnie nam na głowę lub w coś uderzymy. W przypadku pracy na wysokości może się za to na przykład zdarzyć upadek. Kask nie zawsze będzie w stanie ochronić w stu procentach, ale zdecydowanie lepiej jest go mieć niż nie mieć. Tylko jak prawidłowo dobrać kask ochronny? Tłumaczymy!

Na co zwracać uwagę, dobierając kaski?

Właściwie dobrane kaski ochronne to podstawa, jeśli chodzi o ochronę zdrowia i życia pracowników w warunkach zagrożenia. Trzeba jednak wskazać, że wśród kasków występuje ogromna różnorodność i nie każdy z nich sprawdzi się w tej samej sytuacji.

Można wyróżnić między innymi przemysłowe hełmy lekkie, które chronią tylko przed lekkimi urazami i nie są zalecane w przypadku zagrożenia upadkiem czy silnymi uderzeniami. Nie należy ich mylić z przemysłowymi hełmami ochronnymi, które z kolei powinny być ognioodporne, wytrzymałe na przebicie, a także pionowo amortyzować uderzenia, w związku z czym zapewniają większą ochronę.

Dostępne są także wysokoskuteczne przemysłowe hełmy ochronne, które, jak wskazuje sama ich nazwa, są kaskami do zadań specjalnych. Ich podwyższone parametry ochronne mają być gwarantem ochrony przed poważnymi uszkodzeniami czaszki z powodu uderzenia lub upadku obiektu na głowę.

Dopasuj kask do stanowiska

Uderzenie czy upadek ciężkiego przedmiotu na głowę to nie jedyne zagrożenia czyhające w miejscach pracy. Niektórzy pracownicy na przykład pracują przy instalacjach niskiego napięcia, jeszcze inni w bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze.

Należy więc upewnić się, że dany hełm będzie spełniał normy adekwatne do stanowiska danej osoby i związanych z nim zagrożeń. Przykładowo, w przypadku osób pracujących właśnie przy instalacjach niskiego napięcia, zakupiony powinien zostać specjalny hełm elektroizolacyjny.

Kolejny ważny aspekt, o którym trzeba pamiętać, to natychmiastowa wymiana hełmu w przypadku, gdyby został on w jakikolwiek sposób uszkodzony. Nie może być mowy o jakichkolwiek samodzielnych naprawach. Przed dokonaniem zakupu warto też sprawdzić opinie dotyczące danego sklepu BHP, w szczególności w zakresie jakości produktów i ich oryginalności.

Dodaj komentarz