Jak wprowadzić trend zero waste do codziennego życia?

Jak wprowadzić trend zero waste do codziennego życia?

Zero waste to termin, który już od dobrych kilku lat systematycznie pojawia się na łamach wszelkiej maści mediów. Na ogół pojawia się w kontekście pozytywnym, choć bywa też wyszydzany. Jednak o co tak naprawdę chodzi? Czym jest osławione zero waste?

Co oznacza zero waste?

Termin zero waste jest dość trudny do przetłumaczenia w sposób dosłowny. Najlepiej oddają jego znaczenie sformułowania takie jak brak odpadów, niemarnowanie, nieśmiecenie czy też zero marnotrawstwa.

Zero waste jako styl życia

Zero waste jest świadomie wybranym sposobem na życie. Zakłada takie wykorzystanie dostępnych dóbr, które maksymalnie ogranicza produkcję odpadków.

Dlaczego jest to styl życia świadomie wybrany? Przede wszystkim dlatego, że wprowadzenie go na poważnie do swej codzienności wymaga bardziej zaawansowanej strategii, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka…

Początek – zakupy spożywcze

Człowiek, aby żyć, musi zaspokoić podstawowe potrzeby, do których należy oczywiście jedzenie i picie. Już w tym momencie mamy możliwość wprowadzić w życie założenia zero waste. Podstawowe zasady podczas zakupów spożywczych to:

  • kupuj tylko tyle, ile jesteś w stanie zjeść
  • zrezygnuj z kupowania wody butelkowanej
  • używaj podczas zakupów opakowań wielorazowych – szytych toreb i siateczkowych woreczków
  • kupuj żywność na wagę – zrezygnuj z tej pakowanej w folie i plastik.

Krok dalej – zakupy odzieżowe

Choć w piramidzie potrzeb ubrania nie zostały uwzględnione, to oczywiste jest, że są one niezbędne. Niestety, prawda jest taka, że przemysł odzieżowy jest kłującym wręcz w oczy przykładem konsumpcjonizmu i marnowania zasobów. Rokrocznie na całym świecie wyrzucane i utylizowane są straszliwe ilości ubrań.

Mowa tu nie tylko o ubraniach używanych, ale również całkowicie nowych, lecz – już niemodnych. W jaki sposób możemy dołożyć cegiełkę do ograniczenia generowania odpadków w tej sferze? Mamy kilka propozycji:

  • kupuj ubrania szyte przez niewielkie pracownie krawieckie, manufaktury, firmy rodzinne,
  • odwiedzaj sklepy z używaną odzieżą, gdzie z drugiej ręki możesz kupić prawdziwe perełki,
  • zastanów się trzy razy, zanim kupisz kolejną sztukę garderoby – czy na pewno jest Ci potrzebna?
  • jeśli chcesz pozbyć się części ubrań, nie wyrzucaj ich na śmietnik – lepiej przekaż je fundacjom charytatywnym, opiece społecznej czy PCK. Takie organizacje funkcjonują w niemal każdej miejscowości.

Metoda małych kroczków

Zrewidowanie dotychczasowego stylu życia nie jest proste. Często konieczne jest wprowadzenie naprawdę wielu zmian. Dlatego, aby nie zniechęcić się zbyt szybko, opracuj plan działania.

Nie wprowadzaj wszystkich zmian naraz – bo polegniesz. Lepiej działaj stopniowo i powoli, w ten sposób osiągniesz najbardziej efektywne wyniki.

Dodaj komentarz