Najważniejsze rodzaje kominów systemowych

Najważniejsze rodzaje kominów systemowych

Jeśli chcemy zakupić komin systemowy, to staniemy przed pewnym dylematem. Jest to bowiem jedynie określenie zbiorcze, dotyczące łatwych do montażu kominów złożonych z prefabrykowanych części.

Trzeba zaznaczyć, że rodzajów kominów systemowych jest wiele i różnią się one chociażby optymalnym przedziałem temperatur, a także materiałem. W takim razie, jakie są najważniejsze rodzaje kominów systemowych, które warto znać? Wszystko tłumaczymy poniżej. Zapraszamy!

Kominy ceramiczne

Kominy ceramiczne stworzone są z ich tytułowego materiału, natomiast należy zwrócić uwagę na fakt, że poszczególne kominy tego typu mogą odznaczać się różną tolerancją temperatur. Przykładowo, wyróżnić można kominy ceramiczne, które posiadają zakres temperatur od 60 stopni Celsjusza aż do 600 stopni Celsjusza.

Takie kominy można wykorzystać w połączeniu z bardzo dużą ilością różnych pieców. Zarówno pieców na paliwa stałe, jak i na paliwa ciekłe, czyli na przykład brykiet lub drewno, ale też węgiel. Jest to więc bez wątpienia komin bardzo uniwersalny, który sprawdzi się w wielu różnych przypadkach.

Jeśli jednak zależy nam na maksymalnym obniżeniu ceny i planujemy palić tylko paliwami stałymi, możemy zastanowić się nad nieco innym kominem ceramicznym, a mianowicie kominem nieposiadającym odskraplacza.

Taki komin będzie tańszy, ale też mniej uniwersalny. Jego maksymalna temperatura wynosi zazwyczaj 600 stopni Celsjusza, podobnie, jak w przypadku komina uniwersalnego, ale temperatura minimalna jest wyższa – wynosi 200 stopni Celsjusza.

Kominy stalowe

Kominy stalowe mogą przydać się na przykład w przypadku, kiedy posiadamy lub planujemy zakupić piec kondensacyjny lub piec TURBO. W takim wypadku potrzebny nam będzie wysokiej jakości, wytrzymały komin, który posiada odpowiednie certyfikaty i jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu.

Kominy hybrydowe

Co ciekawe, jeśli nie możemy zdecydować się, który komin będzie w naszym przypadku odpowiedni, mamy też trzecią opcję, a mianowicie kominy hybrydowo. Jak wiadomo, komin systemowy składa się z dwóch podstawowych części (a także oczywiście wielu pomniejszych) – wkładu i jej obudowy.

W przypadku kominów hybrydowych wkład jest ceramiczny, a obudowa stalowa, co pozwala skorzystać z najlepszych cech obu tych rodzajów materiałów. Z pewnością również jest to rozwiązanie warte rozważenia, o ile oczywiście taki komin hybrydowy będzie kompatybilny z posiadanym przez nas systemem grzewczym (kotłem, kominkiem), ponieważ to właśnie kompatybilność jest najważniejsza. Nawet najlepszy komin, o świetnych parametrach, nie będzie dobrze się sprawował, jeśli nie zostanie dopasowany do pieca.

Dodaj komentarz