Pierzga pszczela

Pierzga pszczela

Wszyscy znamy dobroczynny wpływ miodu na organizm. Nie tylko pomaga podczas walki z przeziębieniem, czy łagodzi podrażnienie gardła. Miód przyspiesza gojenie się ran, a także zapobiega powstawaniu bliznowców. Ponadto ma wiele innych właściwości leczniczych i jest odpowiedni zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jednak nie tylko miód zasługuje na pochwałę. Równie cennym produktem pochodzenia pszczelego jest pierzga pszczela. Poznaj jej sekret!

Pierzga pszczela jest cennym, a jednocześnie najmniej znanym produktem pszczelim. Choć jej nazwa brzmi tajemniczo, pierzga to nic innego jak pyłek kwiatowy, poddany przez pszczoły odpowiednim zabiegom. Jest on zebrany przez pszczoły miodne, a następnie zmieszany z miodem i wydzieliną gruczołów ślinowych pszczół. Taka mieszanka zostaje złożona w komórkach plastra pszczelego i tam poddana fermentacji mlekowej w warunkach beztlenowych – takie właśnie środowisko zapewnia gniazdo pszczele.

Pierzga może pochwalić się bardzo szerokim wachlarzem dobroczynnych właściwości – odżywczych, antybakteryjnych oraz odtruwających. Warto po nią sięgnąć, kiedy cierpimy na choroby jelit. Pomoże także przy anemii, uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, więc może być stosowana u osób starszych. Warto zaserwować ją niejadkom, ponieważ pobudza apetyt. Pierzga doskonale sprawdzi się w stanach zmęczenia lub wyczerpania, więc sięgaj po nią, jeżeli jesteś zapracowany i brakuje Ci czasu na odpoczynek. Upora się ona również z chorobami skóry, zwłaszcza łuszczycą – pomoże zregenerować naskórek i złagodzi ogniska chorobowe. Po pierzgę mogą sięgnąć także mężczyźni z przerostem gruczołu krokowego.

Pierzga pszczela powinna być stosowana przez każdego, kto cierpi na dolegliwości trawienne. Dzięki swoim właściwościom działa odtruwająco na wątrobę. Wzmacnia i regeneruje organizm, a także poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Ponadto jest ona źródłem wielu mikro- i makroelementów, takich jak: żelazo, nikiel, magnez, cynk, miedź, selen, wapń, kobalt, siarka, chlor, sód, potas, chrom, fosfor. Pierzga jest również bogata w witaminy z grupy B, wit. A, B, C, PP, E, D, K.

Bogactwo wartościowych składników oraz fakt, że pierzga jest produktem bezpiecznym i nie powoduje skutków ubocznych sprawia, że może być ona stosowana u osób w każdym wieku i w walce z wieloma różnymi schorzeniami. Możemy podawać ją dzieciom, młodzieży i osobom starszym. Jedynym przeciwskazaniem jest stosowanie pierzgi u osób uczulonych na produkty pochodzenia pszczelego.

Dodaj komentarz