Skąd się biorą zmiany klimatyczne i jak z nimi walczyć?

Skąd się biorą zmiany klimatyczne i jak z nimi walczyć?

Nawet, jeśli ktoś nie ogląda telewizji zbyt często i nie ma w zwyczaju regularnie zapoznawać się z wiadomościami z kraju i świata, zapewne i tak nieraz na przestrzeni ostatnich lat spotkał się z taką frazą, jak zmiany klimatyczne. Przyczyny i skutki zmian klimatycznych, zarówno te już odczuwalne, jak i potencjalne, to problem, który dotyczy nasz wszystkich, stąd też rośnie społeczna świadomość w tym temacie.

Jednak, z uwagi na wszechogarniający nas natłok informacyjny, czasami może być ciężko się zorientować, o co właściwie naukowcom i aktywistom chodzi. Dlatego też przygotowaliśmy ten krótki materiał, w którym postaramy się zwięźle wyjaśnić, skąd biorą się zmiany klimatyczne i jak ludzie mogą z nimi walczyć.

Skąd biorą się zmiany klimatyczne?

Nie jest przypadkiem, że zmiany klimatyczne zaczęły znacząco przyspieszać wraz z postępującą na całym świecie industrializacją. Dynamiczny rozwój przypada zwłaszcza na okres ostatnich kilkudziesięciu lat, kiedy to wydajność i wielkość światowej produkcji jest wręcz niewyobrażalnie wielka.

Zmiany klimatyczne są bezpośrednim skutkiem tego, jak ludzie zatruwają swoją planetę. Wynikają przede wszystkim z ogromnej ilości zanieczyszczeń, generowanych w dużej mierze przez wielomiliardowe korporacje, a także postępującej degradacji środowiska z uwagi na jego zaśmiecenie (doskonałym przykładem może być tutaj niszczejąca w zastraszającym tempie Wielka Rafa Koralowa).

Jak można walczyć ze zmianami klimatycznymi?

Walka ze zmianami klimatycznymi przybiera różne formy. Kluczowe jest przede wszystkim maksymalne zredukowanie zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska naturalnego. Można to zrobić między innymi poprzez przejście z nieodnawialnych, szkodliwych dla środowiska źródeł energii (węgla, gazu) na “zieloną” energię, w dużej mierze pochodzącą z natury. Mowa tutaj przede wszystkim o energii słonecznej, wodnej i wiatrowej.

Kolejna ważna kwestia to redukcja konsumpcji, w szczególności jeśli chodzi o materiały niebiodegradowalne, które rozkładają się dziesiątki, a nawet setki lat. Najważniejszym i najprostszym przykładem szkodliwych dla środowiska śmieci są plastiki różnego typu. Z tego względu coraz większy nacisk kładzie się na m.in. rezygnowanie z plastikowych torebek, słomek i opakowań na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań.

Należy pamiętać, że walka ze zmianami klimatycznymi i ogółem ochrona klimatu i środowiska to zadanie każdego z nas z osobna, ale również (a właściwie przede wszystkim) organów władzy, dużych firm i potężnych organizacji na całym świecie, bowiem to one mają największy i najbardziej realny wpływ na rozwój sytuacji.

Dodaj komentarz