Studia – wszystko co musisz wiedzieć

Studia – wszystko co musisz wiedzieć

Każdy z nas będąc w ostatniej klasie maturalnej staję przed trudnym wyborem swojej dalszej ścieżki życiowej. Mianowicie jest to znalezienie odpowiedniej uczelni i kierunku studiów. Decyzja nie jest prosta.

Jak wybrać studia?

Kończąc liceum, czy technikum mało kto wie na 100% kim chce być. Pierwszym istotnym krokiem jest zastanowienie się co lubię robić? Co najbardziej mnie kręci? Gdy już mamy odpowiedź szukamy kierunków studiów z tym związanych. Warto sprawdzić opis oraz opinie danej uczelni. Jest to istotne bo czasami nasze wyobrażenia, a rzeczywistość mogą być inne. Bardzo ważne jest z jakich przedmiotów musimy zdać maturę, aby dostać się na wymarzony kierunek studiów. Nieraz okazuje się, że za późno ustaliliśmy swój plan na przyszłość i nie będziemy wstanie nadrobić materiału. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się wcześniej na temat swojej przyszłości. Wybór samej uczelni i kierunku to jednak nie wszystko. Trzeba również poznać miasto. Musimy dobrze się czuć w nowym miejscu. Także ceny mieszkań oraz praca to istotna kwestia. Nie każdego stać, aby studiować dziennie. Często pozostaje wybór zaocznych studiów i praca na cały etat. Prawie każdy z nas chcę być samodzielny. I pomoc od rodziców otrzymywać w kryzysowych sytuacjach.

Tok studiów

Kiedy już podejmiemy decyzje gdzie i co, chcemy studiować pozostaje kwestia lokum i dostosowanej pracy do toku studiów. Często wynajęcie całego mieszkania jest niemożliwe. Musimy zdecydować się na współlokatorów. Ich wybór nie może być przypadkowy. Dokładnie musimy prześledzić kim są i czym się zajmują. Również trzeba jasno i precyzyjnie określić zasady, które będą obowiązywały w mieszkaniu. Wszyscy powinni mieć wyznaczone dni sprzątania czy prania. Organizacja to podstawa. Nikt nie chcę żyć w złej atmosferze. Zwłaszcza, gdy osoba pracuję oraz się uczy. Kolejną kwestią jest praca. Szukamy takiej, która nie będzie kolidować z zajęciami. Jednak przede wszystkim musimy ją lubić. Wtedy o wiele lepiej wykonuje się wyznaczone zadania i nie męczy nas to psychicznie.

Jak zauważyć można wyjazd na studia to nie jest prosta sprawa. Znalezienie mieszkania, pracy oraz rozłąka z bliskimi to ciężkie przeżycie. Każdy kto wyjeżdża musi być zorganizowany. I gotowy na nowe doświadczenia i wyzwania. Wsparcie najbliższych jest bardzo ważne i pomaga w pierwszych poważnych problemach i zmartwieniach. Niewątpliwie wyjazd na studia to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. I jej wybór powinien być przemyślany i dobrze zorganizowany. Jednak nowe znajomości oraz doświadczenia są tego warte!

Dodaj komentarz