Czym się kierować podczas wyboru obuwia górskiego?

Czym się kierować podczas wyboru obuwia górskiego?

Wybór obuwia górskiego to jedna z najważniejszych decyzji, które podejmujemy przed wyjściem na szlak. Niezależnie od tego, czy naszym celem jest trudna, czy łatwa trasa, bez właściwego obuwia nie ma mowy o bezpieczeństwie. Aby zakupić odpowiedni model, należy wziąć pod uwagę wiele czynników i kryteriów — garść wskazówek na ten temat pomoże nam w tym zadaniu. Zapraszamy do lektury artykułu!

Buty, a teren

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów butów do górskich wypraw. Część z nich będzie dedykowana miłośnikom spacerów i prostych podejść, z kolei inne będą charakteryzowały się wykonaniem i wytrzymałością typową dla długich wycieczek w wyższe partie gór. Najważniejsze jest podłoże, po którym będziemy się poruszać – leśne i niżej położone tereny to pole do popisu dla modeli sięgających do kostki, które umożliwiają komfortową wędrówkę. Wyższe części gór, wyróżniające się skalnym i niepewnym podłożem, wymagają obuwia z wysoką cholewką, które uchroni nas przed skręceniem kostki i uszkodzeniami mechanicznymi. Równie ważny jest bieżnik — im trudniejszy teren, tym bardziej powinien być zaawansowany oraz zapewniający lepszą przyczepność i stabilność. Górskie obuwie męskie powinno być także wyposażone w gumowy otok, który ochroni nasze stopy przed kontuzjami.

Dobór pod względem pogody

Kupując górskie obuwie damskie, nie należy zapominać o kwestiach związanych z pogodą. Zupełnie inne buty sprawdzą się w zimnych i deszczowych jesiennych warunkach, a inne w sezonie letnim, gdy wysoka temperatura potrafi doskwierać w równym stopniu, co chłód i słota. Kupując buty na lato, dobrze jest postawić na model wyposażony w oddychającą membranę, która odprowadza wilgoć i pozwala skórze oddychać. Zimą z kolei najważniejsze jest trzymanie temperatury oraz ochrona przed chłodem i deszczem. Większość butów dostępnych na rynku, niezależnie od tego, do jakiej pory roku jest dostosowana, jest wyposażona w specjalną membranę — to gwarancja zachowania właściwej oddychalności i ochrona przed przemoknięciem.

Ostatnia, lecz bardzo ważna sprawa to cena butów i wybór producenta. Chociaż wielu z nas kuszą niskie ceny i duże okazje, trzeba pamiętać, że buty górskie powinny służyć nam przez więcej niż jeden sezon. To zapewni nam tylko obuwie renomowanych producentów, którzy wyróżniają się dużym doświadczeniem i doskonałą opinią, zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów.

Dodaj komentarz