Szafy socjalne BHP jako idealny sposób na przechowywanie ubrań w pracy

Szafy socjalne BHP jako idealny sposób na przechowywanie ubrań w pracy

W przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz wszędzie tam, gdzie przebywa w tym samym czasie wiele osób, muszą się znajdować specjalne szafki socjalne na ubrania, obuwie, sprzęty, akcesoria i przedmioty prywatne. Są to meble niezwykle funkcjonalne, ponieważ wyposażono je w specjalne półki, wieszaki oraz drążki, dzięki którym przechowywanie różnych rzeczy jest wygodne i bezpieczne. Powinny być wykonane z solidnych materiałów odpornych na uszkodzenia i działanie czynników fizycznych (m.in. wilgoci), dlatego najczęściej wykorzystuje się do tego celu wytrzymały metal..

Szafy socjalne BHP metalowe – główne rodzaje

Producenci mebli z metalu oferują nawet kilkanaście rodzajów szaf socjalnych. Różnią się one pod względem zarówno użytej blachy (stalowa, ocynkowana albo nierdzewna), jak i konstrukcji czy wewnętrznego wyposażenia. Szafy z blachy nierdzewnej, które są zdecydowanie najdroższe, stawia się zazwyczaj w lokalach gastronomicznych oraz zakładach przetwórstwa spożywczego, gdzie kładziony jest duży nacisk na bezpieczeństwo w produkcji żywności. W większości innych miejsc można z powodzeniem montować szafy z pozostałych materiałów. Jeśli wiemy już, z czego powinien być wykonany mebel, pozostaje nam jedynie wybrać odpowiedni model.

Najczęściej spotykane są szafy socjalne BHP metalowe ze specjalną przegrodą w komorze ubraniowej, którą wykorzystuje się do oddzielenia odzieży roboczej od osobistej pracownika. Nie mniej popularne są produkty bez przegrody, a także z drzwiczkami w kształcie literki L oraz skrytkowe. Te dwa ostatnie rodzaje pozwalają urządzić szatnię nawet dla dwa razy większej liczby osób. Nieco mniej powszechnie wykorzystuje się modele ze skośnym daszkiem, a także szafy zespolone z ławką do siedzenia, na cokole lub na nogach oraz wieloosobowe zestawy szatniowe dla kilkunastu osób (w formie dokładnie obudowanego wieszaka, połączonego z ławką i ze specjalnymi skrytkami na przedmioty osobiste).

Na szczególną uwagę zasługują szafy ubraniowe ze skośnym daszkiem, stosowane głównie w przedsiębiorstwach o wysokich wymaganiach sanitarnych. Dzięki zamontowanym w nich podstawom można bowiem łatwo utrzymać czystość pod spodem mebla, a skośny daszek powoduje, że niemożliwe staje się gromadzenie śmieci i innych rzeczy nad szafką. Ułatwia to również odkurzanie tych powierzchni.

Gdzie stosuje się metalowe szafki BHP?

Szafy socjalne BHP metalowe są od wielu lat obowiązkowo używane w różnych produkcyjnych, przemysłowych i usługowych zakładach pracy, ale ich funkcjonalność jest tak duża, że zyskały powszechne uznanie i są dzisiaj wykorzystywane również w innych miejscach, takich jak:

  • obiekty sportowe (np. baseny, boiska, siłownie, kluby sportowe, korty tenisowe)
  • pomieszczenia socjalne (w dużych biurowcach albo kompleksach handlowych)
  • urzędy państwowe
  • placówki edukacyjne (szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe); w tym przypadku korzystają z nich zarówno uczniowie, jak i nauczyciele czy pracownicy administracji
  • mieszkania prywatne (szafki z metalu są stosowane w loftach i przestrzeniach zaaranżowanych w industrialnym stylu)
  • warsztaty i przydomowe garaże

Przepisy dotyczące wymiarów szafek socjalnych

Szafki odzieżowe są produkowane według ściśle sprecyzowanych norm BHP (PN-75M-78711), które określają ich wymiary i wyposażenie. Wszystko po to, aby zapewnić jak najlepszą funkcjonalność tych mebli. Szafy socjalne BHP metalowe powinny mieć zatem minimum 180 cm wysokości, 40 cm szerokości i 48 cm głębokości. Poza tym muszą być wyposażone w specjalny drążek poprzeczny, wieszaki na ubrania (które należy przymocować trwale do ścianek), półkę i przegrodę pełniącą funkcję rozdzielnika przestrzeni na dwie połowy. Zasady BHP pozwalają, aby produkty tego typu w zakładach przemysłowych i firmach produkcyjnych były dostosowane do potrzeb pracowników i specyfiki miejsca. Za każdym razem trzeba się jednak konsultować z właściwym inspektorem BHP.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Gaudia, świetne szafy socjalne BHP metalowe znajdziesz na https://www.wyposazeniegaudia.pl/

Dodaj komentarz