Drzwi do domu
Wybierając drzwi do domu chcemy, aby zapewniały one bezpieczeństwo, chroniły przed zimnem i hałasem. Czasami okazuje się, że drzwi które miały być rewelacyjną inwestycją po dwóch latach nadają się do wymiany. Jak wybrać drzwi antywłamaniowe, aby posłużyły nam wiele lat?
Dobre drzwi antywłamaniowe – czyli jakie?
O drzwiach antywłamaniowych możemy mówić wtedy, kiedy sprzedawca pokaże nam aprobatę techniczną. Certyfikat Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji również jest mile widziany. Takie drzwi mogą również posiadać certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej albo Instytutu Techniki Budowlanej. Dopiero takie dokumenty dają nam pewność, że kupujemy dobrej jakości drzwi. Takie drzwi mają przyznaną klasę C (unijne oznaczenie: klasa 3-4). Jest to certyfikat na skrzydło, ościeżnicę, zamki i zawiasy. Zamek może być jeden centralny (z ryglami) lub dwa. Drzwi antywłamaniowe prawie zawsze dobrze izolują przed hałasem. Ceny zaczynają się od 1800 zł. Warto zainwestować w tego typu model w domu jednorodzinnym. Nadają się również do mieszkań w bloku. W zależności od wielkości i materiału, z którego drzwi są wykonane cena moze być wyższa. Niektóre modele kosztują ponad 10 tysięcy złotych. Możesz wziąć kredyt na zakup takich drzwi. Czasem lepiej wydać większą sumę, ale kupić jedną, porządna rzecz. Pamiętaj, że inwestujesz w komfort i bezpieczeństwo rodziny.
W opisie dźwiękoszczelnych drzwi producent zawsze podaje wartość współczynnika Rw. Jeśli na klatce schodowej zdarzają się hałasy, warto poszukać modelu o Rw = 32 dB, a jeszcze lepiej 36 dB. Wbrew pozorom różnica 4 punktów w przypadku tłumienia dźwięków to bardzo dużo. Takie drzwi mają wygłuszające wypełnienie, dobre uszczelki i czasem listwy uszczelniające na dole.
Jeśli drzwi antywłamaniowe mają również utrzymywać ciepło w domu, ważny przy wyborze jest symbol U. Za dobrze izolujące przed zimnem uważa się te, które mają U = 1-1,5 W/m kw x K. Wykonane są z MDF, PCW lub stali. W środku natomiast izolowane grubą pianką poliuretanową lub wełną. Warto wiedzieć, że drzwi drewniane bez podanego współczynnika, ale grube na minimum 7 cm też mogą być ciepłe.
Drzwi antywłamaniowe
Ostateczny wybór odpowiednich drzwi antywłamaniowych należy do ciebie. Dzięki powyższym informacjom być może łatwiej będzie ci podjąć decyzję. Pamiętaj, aby kierować się nie tylko wyglądem ale właśnie powyższymi współczynnikami. Jeśli zależy ci, aby drzwi były jednocześnie bezpieczne, ciche i ciepłe nastaw się na większy wydatek. Nie jednak nie jest w stanie wycenić spokojnego snu twojej rodziny.