Karta SD i microSD stała się w ostatnich latach synonimem mobilnego nośnika danych, szczególnie chętnie wykorzystywanego przy pracy z fotografią. Niemalże każdy aparat fotograficzny wykorzystuje właśnie ten standard kart pamięci. Karty pamięci są cenione za bezdźwięczną pracę, możliwość przechowywania naprawdę pokaźnych ilości informacji – na rynku są modele nawet 1 Terabajtowe, a nowy standard ma pozwalać nawet na 128 TB, oraz za względnie niski koszt (zaczynający się od kilkunastu złotych). Wraz z rozwojem tej technologii wzrasta również szybkość odczytu i zapisu danych, jakie oferują. Nie dziwi więc eksplozja popularności kart pamięci, zwłaszcza tych SD i microSD.
Jednak zapisane na nich dane możemy przypadkowo usunąć, co jest szczególnie dotkliwe, jeśli przechowujemy na nich ważne dane lub cenne wspomnienia z wakacji. Czasem zbyt pochopnie zgadzamy się na to, co nam podpowiada ekran smartfona, kiedy nie może odczytać zawartości karty i orientujemy się, że właśnie ją sformatowaliśmy. Często przyczyną jest wadliwe działanie oprogramowania, np. samoczynnie kasujące zawartość karty, co np. było powszechnym problemem w telefonach Sony, ale występuje również często w kamerach samochodowych. Czy w takiej sytuacji jesteśmy skazani na bezpowrotną utratę danych? Co możemy zrobić?
Odzyskiwanie z kart pamięci – czy to możliwe?
Do tej pory odzyskiwanie danych było głównie kojarzone z dyskami magnetycznymi HDD, dzięki ich technologii zapisu plików na nośniku magnetycznym, który nadal po ich skasowaniu zachowuje “ślad” wcześniej przechowywanych plików. Powszechnie uważa się, że nośniki półprzewodnikowe – takie, jak karta pamięci czy dysk SSD nie oferują takich możliwości. Okazuje się, że jeśli dosyć szybko zaczniemy działać, nie nadpisując nośnika nowymi danymi, to bardzo łatwo będziemy mogli odzyskać utracone dane, nawet przy użyciu darmowego oprogramowania. Jeśli okaże się ono niewystarczające, możemy rozważyć zakup płatnych programów do odzyskiwania celów lub skorzystać z usług wyspecjalizowanego serwisu, dla którego odzyskiwanie z kart pamięci nie stanowi problemu. W takim przypadku mamy niemal gwarancję odzyskania wszelkich danych.
Odzyskiwanie z kart pamięci – zagrożenia
Warto w tym miejscu podkreślić, że w związku z możliwością odzyskiwania danych uprzednio skasowanych z kart pamięci musimy zadbać o gruntowne skasowanie wszelkich naszych danych, kiedy decydujemy się na sprzedaż lub podarowanie komuś użytkowanego przez nas egzemplarza. W tym celu możemy np. wykorzystać darmowe oprogramowanie wydane przez organizację SD Association, stojącą za standardem SD. Jest to szczególnie ważne, jeśli wcześniej przechowywaliśmy na nich wrażliwe dane lub np. kompromitujące zdjęcia. Pamiętajmy, że równie łatwo mogą być one odzyskane i wykorzystane w sposób, jakiego sobie nie życzymy.