Zacienienie instalacji fotowoltaicznej – jak to wpływa na jej pracę?

Zacienienie instalacji fotowoltaicznej – jak to wpływa na jej pracę?

Wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych w Polsce sprawił, że coraz więcej osób postanawia zainwestować w tego typu technologię. Mowa tu nie tylko o osobach prywatnych, które chcą zasilać swój dom ekologiczną energią, ale także o firmach oraz gospodarstwach rolnych. Wraz ze wzrostem zainteresowania fotowoltaiką zaczęło pojawiać się także wiele pytań odnośnie do jej działania. Jednym z nich jest to, czy fotowoltaika może znajdować się w miejscu zacienionym i jak wpływa to na jej wydajność. Zobacz czy cień jest wrogiem paneli słonecznych i jak może wpłynąć na ich działanie.

Zacienienie instalacji PV – jakie niesie za sobą skutki?

Fotowoltaika Toruń pobiera energię z promieni słonecznych, a następnie przekształca ją w inwerterze na prąd zmienny. Oczywistym jest więc fakt, że panele słoneczne potrzebują słońca, aby produkować prąd i zasilać urządzenia elektryczne w domu. Gdy dochodzi do częściowego lub całkowitego zacienienia modułów w ciągu dnia, panele mogą nie działać tak efektywnie, jak w pełnym słońcu. Jeśli zacienienie występuje przez długi czas, będziemy mieli do czynienia ze spadkiem wydajności instalacji. Cień mogą rzucać nie tylko drzewa, ale także komin na dachu, sąsiadujące budynki i wzniesienia terenu. Warto wiedzieć, że nie każdy typ zacienienia negatywnie wpłynie na działanie instalacji, ponieważ np. występuje on tylko przez niewielką ilość dnia i nie da się go uniknąć ze względu na ruch Słońca.

Obiekty, które są położone daleko od modułów i rzucają na nie cień rozproszony, również nie stanowią dużego zagrożenia i spadków mocy. Jednak aby uniknąć całkowitego zaniku mocy całego panelu lub połowy instalacji należy przeprowadzić szczegółową wizję lokalną. Ma ona na celu nie dopuścić do sytuacji, w której panele słoneczne przez większość doby będą znajdowały się w cieniu, a tym samym nie osiągną wystarczającej wydajności. Warto wziąć pod uwagę wszystkie ewentualne zacienienia, które mogą wystąpić w ciągu roku i pamiętać o nich podczas projektowania instalacji. Do takiej analizy używa się symulacji komputerowych. Już na etapie projektowania można zniwelować negatywny wpływ cienia na moduły fotowoltaiczne.

Doświadczeni monterzy nie dopuszczą do sytuacji, w której instalacja PV będzie znajdowała się strefie wysokiego zagrożenia zacienieniem. Znajdą oni za to na dachu miejsca, które będą sprzyjać budowie całej instalacji. Kluczowe jest tu indywidualne podejście https://suncrew.pl/dla-domu/, które sprawia, że fotowoltaika dopasowana jest do potrzeb inwestora.

Dodaj komentarz