Brązowa plama na skórze – metody likwidacyjne

Brązowa plama na skórze – metody likwidacyjne

Gdy na skórze pojawiają się brązowe plamy nie jesteśmy z nich zadowoleni. Brązowy odcień na skórze nie jest wynikiem pożądanej opalenizny. Niezależnie od przyczyn problemu brązu na skórze w postaci plam można się pozbyć. W tym artykule opowiemy o przyczynach powstawania brązowego zabawienia. Dodatkowo przekażemy sposoby na brązowe plamy na skórze.

Przyczyny powstawania

Powstawanie brązowej plamy na skórze zwykle wiąże się z następującymi czynnikami tj. :

  • promieniowanie słoneczne – często brązowa plama na skórze towarzyszy nam w okresach lata. Podczas ekspozycji skóry na słońce komórki melanocytów zaczynają swoją pracę. Zbyt natężona praca komórek powoduje powstawania małych zmian barwnikowych w postaci drobnych plam.
  • choroby cywilizacyjne – brązowe znamiona zwiastują początkowe stadia chorób. Jeśli twoja skóra posiada brązowe plamy warto je oglądać i sprawdzać, czy się nie powiększają. Obserwacja brązu na skórze może pomóc w wykryciu raka skóry, który po sporej dawce słońca może zamienić się w czerniaka. Innymi chorobami zw. z brązowym znamieniem jest: cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, niedoczynność oraz nadczynność tarczycy.
  • genotyp – Zdarza się, że brąz na skórze jest wynikiem dziedziczenia genów. Możemy to zaobserwować u rodzin, które posiadają piegi. Zbyt wysokie stężenie melaniny w skórze powoduje tego typu znamiona. Jednak z czasem mogą one całkowicie albo częściowo wyblaknąć.
  • zmiany dermatologiczne – trądzik, liszaj płaski oraz łuszczyca.
  • alkohol – stosowanie kosmetyków oraz perfum z alkoholem może być przyczyną powstawania drobnych plam. Reakcja ta może się nasilić podczas ekspozycji słonecznej.

Radzenie sobie z problemem

Zmniejszanie zmian barwnikowych pozwala na cieszenie się zdrową skórą. Jeśli masz dość uporczywe plamy warto stosować się do podanych poniżej metod. Pierwszą z nich jest ochrona skóry przed słońcem.

Z przyczyn powstawania brązowych plam wiemy, że słońce jest bezpośrednią oraz pośrednią przyczyną zmian barwnikowych. Aby nie dopuścić do powstawania plam na powierzchni skóry warto ochronić się przed promieniowaniem UV. Dlatego przed wyjściem na dwór stosuj kremy z filtrem. Najlepiej o wysokiej ochronie na poziomie 30 albo 50 SPF. Podczas wyjść na słońce możesz chronić się za pomocą okularów oraz czapek z daszkiem.

Aby brązowa plama na skórze należy unikać perfum oraz kosmetyków na bazie alkoholu. Dokładnie czytaj składy i wybieraj kosmetyki, gdzie alkohol nie występuje. W przypadku kuracji dermatologicznej zdarza się, że kremy oraz maści zawierają w swoim składzie alkohol. Jeśli jest możliwość postaraj się o zmianę kosmetyków pozbawionych alkoholu. Gdy nie ma takiej możliwości kosmetyki z alkoholem stosuj w porach nocnych.

Kiedy przez całe swoje życie borykałeś się z brązowym zabarwieniem skóry możesz skorzystać z zabiegów. Do leczenia dużych zmian np. Beckera stosuje się laseroterapie. Na znamiona o podłożu genetycznym stosuje się laser: rubinonowy, Q-switched, neodymowo-yagowy. Czasem w leczeniu pomagają kremy z dodatkiem hydrochinonu.

Dodaj komentarz